Zakładka Kariera jest punktem, do którego prowadzą wszystkie drogi (jak do Rzymu:)) kreowania marki pracodawcy i toczących się procesów rekrutacyjnych. Jest jak kropka nad “i”. Może zachęcić do aplikacji lub też skutecznie do niej zniechęcić. I to szybko! Wg danych firmy www.chartbeat.com 55% użytkowników, którzy odwiedzają stronę daną internetową, spędza na niej mniej niż 15 sekund. Upraszczając, twórca zakładki Kariera ma najwyżej 15 sekund na to, by przykuć uwagę kandydata.

Zakładka Kariera

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Nieaktualność, nieczytelność, niestaranność, brak pomysłu, korpomowa to czynniki, które zniechęcą najbardziej twardych fanów marki. Tworząc zakładkę Kariera, trzeba przestać myśleć o sobie (czyli o firmie), a zacząć o kandydacie. Nie oznacza to rezygnacji z elementów składających się na wizerunek pracodawcy, jak klucz wizualny czy EVP (w końcu strona instytucji finansowej nie może wyglądać jak strona dyskoteki), ale o dostosowanie treści i ich prezentacji do potrzeb grup kandydatów.

6 elementów dobrej zakładki Kariera

Doświadczenie marki

Zakładka Kariera powinna wzbudzić w kandydacie pozytywne emocje. Można je rozważyć w dwóch aspektach:

  • Spójności wysyłanych przez pracodawcę komunikatów w zakresie formy graficznej i treści.
  • Przydatności, czyli nieskomplikowanej nawigacji i niezawodności technicznej (w wersji desktopowej i mobilnej), a także łatwości odbioru informacji. Najnowsze badania naukowe, ale również narzędzia analityczne wykorzystywane w marketingu dowodzą, że wiadomości powiązane z obrazem są znacznie lepiej przyswajane przez ludzki mózg i uznawane za bardziej wiarygodne niż zwykły tekst. W przypadku stron internetowych ilustracje zwiększają zaangażowanie o 47%. Można z tego faktu wysnuć wniosek, że zakładka Kariera powinna być zbudowana z tekstów i obrazów (zdjęć, infografik, wykresów).

zakładka kariera

Informacje o firmie

Większość kandydatów, zanim zaaplikuje na ogłoszenie o pracę, przeszuka internet w poszukiwaniu wzmianek o pracodawcy. Stąd też zakładka Kariera na stronie firmy musi zawierać komplet informacji ważnych dla potencjalnych pracowników. Powinny one obejmować krótką historię organizacji i opis profilu jej działalności. Istotnym elementem prezentacji jest również przedstawienie EVP pracodawcy (Employee Value Proposition), czyli unikalnych cech firmy i korzyści, które oferuje zatrudnionym osobom. Należą do nich informacje o kulturze organizacyjnej, wartościach, misji, benefitach, możliwościach rozwoju zawodowego, stosunku do work&life balance, itp.

Przedstawienie zespołu

Dla ponad 90% pracowników atmosfera w pracy ma znaczenie. Kształtuje ją kilka elementów, w tym przede wszystkim relacje z przełożonymi i stosunki między współpracownikami. A więc ludzie. I to ludzie mogą być również najlepszą reklamą firmy. Jeff Bezos, CEO i założyciel Amazona mówił: ,,Twoją marką jest to, co ludzie mówią o tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju.”. To, jak pracę w firmie oceniają jej pracownicy, jest dla potencjalnych kandydatów stokroć bardziej przekonujące niż najbardziej chwytliwe hasła reklamowe. Zakładka Kariera powinna pokazywać organizację od kuchni w formie filmowej czy fotograficznej relacji albo zaprezentować wypowiedzi pracowników. Można też przedstawić zespół HR, jako że rekruterzy są forpocztą firmy i mają istotny wpływ na jej obraz w oczach kandydatów.

zakładka kariera

Zakładka Kariera na stronie Kruk SA:
prezentacja ścieżki zawodowej pracowników firmy.

Proces rekrutacyjny krok po kroku

Wygodnym dla kandydatów i dla zespołu HR rozwiązaniem jest prezentacja wszystkich etapów procesu rekrutacyjnego, sposobów i terminów kontaktów, listy wymaganych dokumentów. Zakładka Kariera z takim opisem ułatwia potencjalnym pracownikom przygotowanie się do kontaktu z pracodawcą.

Przedstawienie w zakładce dedykowanej karierze
osoby prowadzącej rekrutację zmienia relację firma – kandydat na relację człowiek – człowiek.

Aktualne ogłoszenia o pracę

Zakładka Kariera, to miejsce gdzie powinna znajdować się lista – wyłącznie aktualnych – ofert pracy i staży z możliwością szybkiego aplikowania na określone stanowisko. W razie potrzeby należy zadbać o funkcję wygodnego filtrowania lub wyszukiwania ogłoszeń. Warto także pomyśleć o opcji spontanicznej aplikacji.

Oferty pracy wraz z wyszukiwarką na stronie www.cyfrowafoto.com/kariera

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!