Początki w nowym miejscu pracy bywają trudne. Dzięki naszym wskazówkom wypadniesz doskonale, niezależnie od branży i wielkości firmy. Sprawdź, na co uważać, co wypada, a czego unikać zaraz po podjęciu nowej pracy.

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia ułatwia pierwsze tygodnie w pracy. Nie jest to jednak takie łatwe. Trudno o uniwersalną receptę, która umożliwia wywarcie pozytywnego wrażenia na współpracownikach i przełożonych. Są jednak pewne zasady, których warto się trzymać. W naszym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące różnych aspektów przygotowań – od ubioru po biurowy savoir-vivre.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Nowa praca – jak spełnić oczekiwania pracodawcy?

Uczestnicząc w procesie rekrutacji, należy zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą jak najkorzystniej. Obecnie, procesy rekrutacyjne bywają bardzo rozbudowane, podzielone na testy i kilkuetapowe rozmowy, co jest możliwe dzięki dedykowanemu oprogramowaniu – na przykład od Elevato.

W toku procesu rekruter może dość dobrze Cię poznać. Pojawiając się w pracy po raz pierwszy, konfrontujesz się jednak ze wszystkimi innymi osobami, z którymi będziesz mieć kontakt na co dzień. Pracodawca również może bacznie obserwować nowego pracownika. Warto o tym pamiętać, konstruując swoje CV. Uczciwość to podstawa!

Pierwszy dzień w pracy – jak się ubrać?

Zwykło się mówić, że nie szata zdobi człowieka. To prawda – niemniej ubiór jest zdecydowanie ważniejszy, niż mogłoby się nam wydawać. Jest tak zwłaszcza na samym początku, w pierwszych dniach pracy, gdy współpracownicy jeszcze Cię nie znają. 

Outfit może wręcz zaważyć na tym, czy otrzymamy w firmie „łatę”, która może przylgnąć do nowej osoby na długo. Już z tego względu, nad ubiorem warto się naprawdę porządnie zastanowić. Jakie ubrania warto wybrać na pierwszy dzień w nowej pracy? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego dylematu.

Jak napisać dobre i skuteczne ogłoszenie rekrutacyjne?

Zobacz webinarium i dowiedz się, jak stworzyć idealne ogłoszenie, które przyciągnie najlepszych kandydatów!

Laptop
Ikona kina
Ikona Teczki
Ikona Wykresu

Dress code czy bez dress code’u?

Wiele zależy od obowiązującego w danym miejscu dress code’u. Jeśli taki istnieje, pracodawca z pewnością poinformuje Cię o tym z wyprzedzeniem, dzięki czemu już przed rozpoczęciem pracy będziesz wiedzieć, czego można się spodziewać. Czasem jest to ściśle określony zestaw – zarówno pod kątem kolorów, jak i fasonów. Kiedy indziej ograniczenia są znacznie mniejsze – mogą polegać na przykład wyłącznie na zakazie noszenia krótkich spodenek.

Gdy dress code nie obowiązuje, wszystko zależy od Ciebie. Pamiętaj – dobierając odzież, warto zastanowić się nad tym, jak połączyć własny image z pożądanym stylem ubioru. Nie warto rezygnować całkowicie ze swoich upodobań. Szukaj raczej kompromisów, które pomogą wyrazić siebie, robiąc jednocześnie świetne wrażenie. Nie przesadzajmy też w drugą stronę: nadmierna elegancja również niekoniecznie zostanie dobrze odebrana.

Propozycje outfitów na pierwszy dzień w pracy

Świetnym wyborem w przypadku braku dress-code’u – zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet – będzie prosta wyjściowa bluzka, biała, czarna, lub w innym neutralnym odcieniu, zestawiona z prostymi czarnymi spodniami czy spódnicą. Prosta sukienka również zda egzamin. 

Najlepiej wybrać fasony nieopinające sylwetki, nieeksponujące dekoltu czy klatki piersiowej. Krótkie spodenki także nie są wskazane – nawet latem. Gdy już dowiesz się, jakie zwyczaje panują w firmie, możesz zdecydować się na taki krok. Uniformy i garnitury mogą zostać uznane za przesadę nawet w większości korporacji.

Na początku najlepiej unikać intensywnych kolorów, bardzo rzucających się w oczy. Zachowaj umiar również w kwestii biżuterii. Ciężkie, masywne kolczyki czy naszyjniki niekoniecznie są wskazane z uwagi na wrażenie „przepychu”, jakie generują. 

Tatuaże nie stanowią już raczej problemu, choć i tutaj zdarzają się pewne wyjątki. Warto jednak pamiętać, że chociaż pracodawca nie może zwolnić Cię ze względu na zrobienie tatuażu, to wykonując go w widocznym miejscu, możesz nieświadomie złamać regulamin firmy. 

Stres przed nową pracą – jak go pokonać?

Praca stanowi ważną część naszego życia – w końcu spędzamy w niej sporą część doby! Nic więc dziwnego, że zmiana miejsca pracy może być wydarzeniem stresogennym. To zupełnie normalne – warto jednak spróbować pokonać strach za pośrednictwem sprawdzonych metod.

Na początku ważna rada – unikaj wszelkiego rodzaju środków uspokajających, nawet tych łagodnych, o ziołowej bazie. Mogą one wpłynąć negatywnie na Twoje skupienie i spowodować ospałość. W pierwszych dniach, kiedy musisz przyswoić sporą ilość informacji, może być to problematyczne.

Jak opanować stres przed pierwszym dzień w pracy? Jest na to kilka skutecznych sposobów!

#1 Oddychaj właściwie

Ta rada może wydawać się banalna – ale naprawdę sporo zmienia! Kontrolując oddech, uspokajasz ciało i umysł, a więc również gonitwę myśli, wywołaną nową sytuacją. Bierz głębokie oddechy, dbając o interwały – w ten sposób opanujesz stres.

#2 Spraw sobie przyjemność

Relaksujący dzień poprzedzający debiut w pracy może pomóc ci w przygotowaniu się do nowej roli. Wypełnij go wszystkim, co lubisz. Może weźmiesz ciepłą, relaksującą kąpiel? A może raczej wybierzesz się do sauny? Możliwości jest mnóstwo.

#3 Dowiedz się więcej o nowej firmie

Niektórym pogłębiona wiedza zapewnia psychiczny komfort. Jeśli należysz do takich osób, to pierwszy dzień w nowej pracy poprzedź uważną lekturą strony internetowej firmy. Możesz też skorzystać z innych źródeł wiedzy, do których masz dostęp. Znajomość struktur, misji i sposobu funkcjonowania firmy może pomóc Ci w oswojeniu się z nowym miejscem pracy. A przy okazji – stanowić bazę do rozmów!

#4 Zastanów się nad swoimi słabymi i mocnymi stronami

Taka analiza to kolejny gotowy przepis na udane pierwsze dni w nowej pracy. Dzięki niej zwiększysz własną świadomość swoich autów i poczujesz się nieco pewniej we własnej skórze. To ważne w stresujących sytuacjach.

Co i jak mierzyć w kampaniach rekrutacyjnych?

Obejrzyj webinarium i dowiedz się, jak zwiększać skuteczność na wszystkich etapach rekrutacji!

Laptop
Ikona kina
Ikona Teczki
Ikona Wykresu

Jak przyswoić ogrom informacji podczas pierwszych dni w nowej firmie?

Współcześnie, w większości dużych firm za onboarding odpowiadają odpowiednio wyszkolone działy, które wprowadzają pracownika w struktury firmy krok po kroku. Nie wszędzie jest to jednak powszechna praktyka. Warto zastosować kilka przydatnych metod, aby lepiej przyswoić sobie informacje przekazywane przez przełożonych i współpracowników. Kto wie, kiedy okażą się przydatne!

#1 Zabierz ze sobą notatnik

Nie ma nic złego w zapisywaniu wszystkich informacji, które uznasz za przydatne. Pamiętaj jednak, aby filtrować dane, skupiając się wyłącznie na tych najważniejszych. W innym wypadku zatoniesz w nadmiarze zapisków.

#2 Zadawaj pytania

Kto pyta, nie błądzi! Nie obawiaj się zadawania pytań – z pewnością nie zostanie to odebrane jako niekompetencja. Wręcz przeciwnie – współpracownicy i przeprowadzający onboarding dział HR będą pod wrażeniem Twojego zaangażowania. Wykorzystaj pierwsze dni w pracy, gdy znacznie więcej Ci „wolno” i pytaj o wszystko, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Oczywiście, najpierw warto dać szansę osobom wprowadzającym Cię w struktury firmy, a dopiero potem zadawać pytania!

#3 Poproś o podsumowanie

Często pracownicy przeprowadzający onboarding po pierwszych kilku dniach przesyłają do świeżo zatrudnionej osoby podsumowania informacji, które mieli okazję przekazać. To wygodne rozwiązanie, pozwalające nowemu pracownikowi na spokojnie zapoznać się z ważnymi danymi. Jeśli osoba zajmująca się onboardingiem tego nie zaproponuje, warto ją o to poprosić.

Jak przełamać lody w nowym miejscu pracy?

Przy każdej zmianie pracy krokiem milowym jest przełamanie towarzyskich lodów. Wiele zależy od specyfiki firmy. Zapoznawanie się z pracownikami w kilkuosobowym przedsiębiorstwie wygląda inaczej, niż w przypadku korporacji zatrudniających tysiące osób. W drugim przypadku zazwyczaj poznaje się tylko swój team, nie wnikając w struktury firmy.

Jak zapoznać się ze współpracownikami? Warto zacząć od zapamiętania ich imion. Wbrew pozorom, ma to ogromne znaczenie. Zwracając się do współpracownika bezpośrednio, używając jego imienia, sprawiasz, że czuje się ważny i zdobywasz maksimum jego uwagi.

Dobrym pomysłem może okazać się również poproszenie HRowca przeprowadzającego onboarding o przedstawienie Cię członkom Twojego działu. Mając pośrednika, często łatwiej można odnaleźć się w strukturach firmy.

Jeśli korzystasz z social mediów, możesz również zaprosić ich do znajomych. Oczywiście, nie od razu, ale po wstępnym zapoznaniu się. Takie kontakty mogą okazać się przydatne również z uwagi na ewentualne pytania, których z różnych powodów możesz nie chcieć zadawać pracodawcy czy pracownikowi działu HR.

Urlop w pierwszym roku pracy – czy można i warto o niego poprosić?

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do wykorzystania urlopu w pierwszym roku pracy. Z każdym przepracowanym miesiącem nabywa on prawo do ok. półtora dnia urlopu. Pracodawca może oczywiście przyznać pracownikowi więcej dni, w razie gdy zajdzie taka potrzeba.

W pierwszym miesiącu teoretycznie pracownikowi nie przysługuje więc prawo do urlopu. Jeśli zachorujesz, zawsze możesz skorzystać z chorobowego. L4 lub wykorzystanie kilku dni urlopu to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż zarażenie chorobą kolegów i koleżanek z biura.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podsumowanie

Stres przed pierwszym dniem w pracy jest niezwykle powszechny. Dbając o zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, możesz przetrzeć sobie szlaki w nowym miejscu i ułatwić świeży start. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie zatracić w tym wszystkim siebie. Dobierając ubiór i przedstawiając się nowym osobom, nie warto udawać kogoś innego. Zamiast tego, lepiej spróbować przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Powyższe wskazówki w tym pomogą!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!