Wracamy do Was z drugą częścią trendów HR na 2024 rok. Jesteśmy pewni, że niektóre nadal mają szansę Cię zaskoczyć – mimo, że jesteś już po lekturze pierwszej części. Przygotowaliśmy mnóstwo ciekawych liczb i wniosków. Zaczynajmy!

Worksmile – Trendy i technologie w HR na 2024 rok 

Trendy i technologie w HR na 2024 rok – Między strategią, a praktyką to wyczerpująca pozycja przygotowana przez Worksmile. Specjaliści omawiają 11 trendów. Czy znajdziemy tu nowości?

AI & HR

42% respondentów planuje wdrożenie sztucznej inteligencji w miejscu w pracy, a 53,6% zauważyło, że w firmach (u siebie i u konkurencji) pojawiają się rozwiązania oparte o AI. Co ciekawe, 46,4% nie dostrzega przy tym (lub dostrzega w niewielkim stopniu) wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji. Czy to oznacza, że zapraszamy do siebie technologię, ale boimy się z niej korzystać?

Lista 61 kluczowych funkcjonalności systemu ATS!

Pobierz checklistę możliwości systemu ATS

Ikona książki

Wszystkie funkcjonalności niezbędne w nowoczesnym systemie do rekrutacji!

Checklista możliwości systemu ATS

Skills-base workforce, czyli model oparty na umiejętnościach

W końcu! Organizacje przechodzą na model pracy oparty na umiejętnościach, porzucając tradycyjne podejście skoncentrowane na wykształceniu akademickim. Life-long learning i upskilling stają się kluczowym elementem strategii organizacji, jednocześnie zwiększając zaangażowanie i satysfakcji pracowników.

Elastyczne środowisko pracy

Według badań Gallupa, 66% pracowników preferuje pracę hybrydową. Trend budowy elastycznego środowiska pracy zostanie z nami na długo.

Well-being

Tylko 31% pracowników uważa, że ich firmy skutecznie dbają o ich zdrowie psychiczne, a problem wypalenia zawodowego zauważa 74,3% ekspertów HR. Firmy podejmują działania takie jak promowanie otwartego dialogu, destygmatyzacja, zapewnianie zasobów zdrowia psychicznego. Efekty? Zmniejszona rotacja i lepszy employer branding. Warto!

Efektywne zarządzanie? Pora na human leadership

Human Leadership, przywództwo oparte na znaczeniu ludzi i relacji, staje się dominującym trendem w zarządzaniu. Przywołany w publikacji raport Deloitte wskazuje na zmianę paradygmatów przywództwa na bardziej empatyczne i skoncentrowane na dostrzeżeniu w pracowniku drugiej osoby. 

Prawa i obowiązki HR

W 2023 roku wprowadzono do polskiego kodeksu pracy zmiany. Dotyczą przede wszystkim dodatkowych urlopów, regulacji dotyczących pracy zdalnej, a także transparentności w kwestii wynagrodzeń. Aktualizacje są odpowiedzią na zmieniający się krajobraz rynku pracy i oczekiwania związane z bardziej zrównoważonym i elastycznym podejściem do relacji pracodawca – pracownik.

Cykl kandydata (i Wielka Rezygnacja) 

Tak, znowu ona… W wyniku „Wielkiej Rezygnacji” od kwietnia 2021 r. do kwietnia 2022 r. z pracy zrezygnowało 47,9 mln Amerykanów. Jak zatrzymać talenty? Organizacje koncentrują się na zapewnieniu kandydatom pozytywnej podróży. Ta zaczyna się od pierwszego zetknięcia z marką i trwa aż do zatrudnienia. Skuteczne mapowanie podróży kandydatów pracowników i regularna informacja zwrotna mają kluczowe znaczenie dla poprawy doświadczeń zatrudnionych i wskaźników retencji.

Inkluzywność 

Znaczenie różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) nadal rośnie. W publikacji Worksmile przywołano raport McKinsey’a, który wskazuje, że firmy z większym udziałem kobiet na stanowiskach kierowniczych częściej osiągają lepsze wyniki finansowe. Worksmile podkreśla, że w budowaniu inkluzywności kluczową rolę odgrywa komunikacja, którą skutecznie wspierają rozwiązania technologiczne.

Employer branding 

Badanie Gallupa pokazuje, że marki o silnym employer brandingu odnotowują 55% wzrost retencji pracowników, 26% wzrost liczby podań o pracę i 38% wzrost produktywności. 

Planujesz wdrożenie działań EB? Zacznij od badań satysfakcji. Najskuteczniejsze strategie to te oparte na liczbach.

Zmiana roli HR w organizacji

HR ewoluowało do roli strategicznego partnera biznesowego, a HR Business Partnerzy stale łączą potrzeby pracowników z zarządem. Z badań Worksmile wynika, że już 44,3% respondentów zauważa wzrost strategicznej roli działów personalnych. Skuteczne działania HR obejmują analizę danych, doradztwo strategiczne i wspieranie rozwoju pracowników. 

Co piszczy w IT? Kalendarz adwentowy od No Fluff Jobs

Zastanawiasz się, co w IT piszczy? No Fluff Jobs przygotowując Kalendarz adwentowy – Trendy HR na 2024 zajrzeli pod niejeden kamień, żeby znaleźć najciekawsze dane. Czego dowiesz się z lektury?

 • Koniec spotkań, które mogłyby być mailem!
 • Spotkań przepalających czas jest coraz mniej. Według danych Microsoft Teams, firmy skupiają się na organizowaniu krótszych, 15-minutowych „zdzwonek”, by zwiększyć efektywność i ograniczyć czas poświęcony na długie narady. Ważne jest tu skoncentrowanie na kluczowych punktach i zapewnienie, że każde spotkanie ma jasno określony cel.
 • „Autodegradacja” kandydatów IT
 • Koniec projektów i  zamrożenie rekrutacji oznacza poszukiwanie pracy. W obliczu rosnącej konkurencji na rynku pracy, doświadczeni pracownicy często aplikują na pozycje poniżej swojego aktualnego poziomu kariery. Jest to reakcja na zmniejszającą się liczbę ofert pracy i zwiększoną konkurencję. W 2023 roku na stanowisko poniżej doświadczenia aplikowało 39,1 midów oraz 40,5% seniorów.
 • W TOP3 benefitów na B2B króluje płatny urlop
 • Pracownicy na umowach B2B w Polscezazdroszczą etatowcom płatnego urlopu, który jest postrzegany jako atrakcyjny benefit przez 48% pracujących. Wśród dodatków pracowniczych obok prywatnej opieki zdrowotnej i elastyczności czasu pracy, to właśnie urlop znajduje się w czołówce najbardziej benefitów.
 • Gen–Z na rynku pracy
 • Pokolenie Z premiuje przejrzystość wynagrodzeń i etyczne zaangażowanie firm. Ponieważ młodych pracowników będzie na rynku coraz więcej, pracodawcy muszą dostosować swoje strategie, aby ich przyciągnąć (i zatrzymać). To łączy się bezpośrednio z transparentnością w procesie rekrutacyjnym, zwłaszcza w kwestii wynagrodzeń. Kandydaci coraz częściej oczekują jasności co do warunków zatrudnienia od samego początku procesu rekrutacyjnego.
 • Praca zdalna vs. hybrydowa
 • Mimo że wiele firm wraca do biur, istnieje nadal duże zapotrzebowanie na elastyczne formy pracy, w tym prace hybrydowe i zdalne. Firmy poszukują równowagi między potrzebami operacyjnymi a oczekiwaniami pracowników.
 • 4-dniowy tydzień pracy na horyzoncie?
 • Badania przeprowadzone w różnych krajach wykazały, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni zwiększa produktywność i samopoczucie pracowników, a także korzystnie wpływa na środowisko. Model ten cieszy się dużą popularnością, ponieważ 73% pracowników wyraża chęć pracy w systemie 4-dniowym przy zachowaniu wynagrodzenia za 5 dni pracy. W Polsce, jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie, średni czas pracy wynosi 39,7 godzin tygodniowo, podczas gdy na przykład w Holandii jest to tylko 30,9 godzin, w Norwegii 33,3 godzin, a w Austrii 33,6 godzin.
 • Czy to już czas na zmiany? A skoro o nich mowa…
 • Zmiany w wynagrodzeniach w IT
 • Stabilizacja wynagrodzeń w branży IT może być znakiem dojrzałości rynku, chociaż sektor nadal oferuje konkurencyjne stawki. Firmy mogą potrzebować bardziej strategicznego podejścia do struktury wynagrodzeń, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty.
 • Zwiększone zainteresowanie umiejętnościami AI
 • A to zaskoczenie, prawda? Wzrost zainteresowania szkoleniami z zakresu AI wskazuje na to, że pracownicy chcą być na bieżąco z nowymi technologiami. Firmy mogą wykorzystać ten trend do rozwoju kompetencji swoich zespołów i utrzymania przewagi konkurencyjnej.

Serdecznie polecamy Twojej uwadze pełną lekturę raportu.

Na koniec – jeśli ciągle Ci mało

Czujesz, że chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Nie chcemy zostawić Cię z niedosytem, dlatego polecamy Twojej uwadze jeszcze 3 artykuły:

 1. Porównanie roku 2023 z 2024 MIT Sloan „Odkrywanie przyszłości- Trendy HR 2023 versus 2024”.
 2. Magazyn Rekruter  „Co przyniesie nowy rok? – najważniejsze trendy w HR na 2024”. 
 3. I coś dla tych, którzy czekają na wieści z technologicznego podwórka – prognozy rynku pracy dla branży IT, Forsal „Branża IT. Co pokazują prognozy ws. rynku pracy na 2024 r.?”.

I teraz to naprawdę wszystko. Czy coś w raportach Cię zaskoczyło? A może dziwisz się, że coś stało się trendem dopiero teraz? Jeśli masz ochotę, udostępnij nasz artykuł dalej (na przykład na LinkedIn) i podziel się swoim komentarzem – jesteśmy ciekawi, jaka jest Twoja opinia!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!