Znajomość trendów sprawia, że mało co jest w stanie Cię zaskoczyć. Niektóre z ruchów na rynku są subtelne, momentami niedostrzegalne, ale bywają początkiem efektu motyla. Jeśli dalej trzymamy się tej metafory, to znajomość trendów pozwala wychwycić moment ruchu skrzydeł. Dzięki temu późniejszy sztorm zastanie Cię w gotowości.

Wiele dużych, rzetelnych marek przygotowało obszerne raporty. Właśnie, obszerne… jeśli nie masz czasu czytać kilkuset stron, zrobiliśmy to dla Ciebie. Oto podsumowania 5 raportów z trendami HR na 2024 rok.

AIHR zapowiada 11 trendów, które zawładną rynkiem w 2024 roku. Wiele z nich jest kontynuacją tego, co zauważyliśmy wcześniej. Co znalazło się na liście?

 1. Zwiększanie efektywności w pracy – mimo że pracujemy więcej niż kiedykolwiek, nasza wydajność nie wzrasta w tym samym tempie. Zadaniem działów HR będzie odkrycie metod podniesienia efektywności, na przykład przez wykorzystanie AI, które według badań MIT może zwiększyć produktywność o 37%.
 2. Wykorzystywanie ukrytych zasobów – na niedobór talentów jest metoda! HR pomoże firmom wykorzystać niewykorzystany potencjał pracowników, a także włączyć w organizację osoby z różnymi potrzebami, na przykład nieneurotypowe czy z niepełnosprawnościami.
 3. Różnorodność? Tak, poproszę – bezpośrednio łączy się z punktem wyżej.
 4. HR jako lider świadomości klimatycznej – rolą HR-u będzie wsparcie firm w dostosowaniu się do zmian klimatycznych. 
 5. Od gracza solo do współpracy – HR będzie wspierał tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, a w wielu przypadkach stanie się ich stałą częścią.
 6. HR w nowej roli – HR staje się strategicznym partnerem biznesowym. 
 7. HR i PR współpracują – marketing rekrutacyjny staje się kluczowy, podobnie jak opracowanie scnariuszy na czas ewentualnych kryzysów.
 8. Wsparcie pracowników przez AI – HR powinien wspierać bezpieczne i efektywne wykorzystanie AI. 
 9. Przechodzenie z równowagi między pracą a życiem na work-life fit – HR będzie pomagał firmom dostosować się do zmieniających się potrzeb pracowników. 
 10. Nieefektywność jest passe – postęp technologiczny zmienia rynek pracy, eliminując niektóre stanowiska, ale tworzy zapotrzebowanie na nowe umiejętności i zawody.
 11. Od rekrutacji do dostępu do talentów – nacisk kładziony jest nie tylko na pozyskiwanie, ale także na efektywne wykorzystanie istniejących zasobów ludzkich.

Jeśli któryś z tych trendów Cię zaskakuje, zajrzyj do naszej zakładki webinaria – znajdziesz tam solidną pigułkę wiedzy dotyczącą marketingu rekrutacyjnego, wykorzystania liczb w analityce HR czy wykorzystaniu AI w codziennej pracy rekrutera.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

2. TOP 5 priorytetów dla liderów HR według Gartnera

Tym razem mamy dla Was coś krótszego. Gartner przeprowadził szereg rozmów z liderami HR, z których wyłania się obraz uzupełniający wnioski z wcześniejszych pozycji: idą zmiany, a nie wszyscy czujemy się na nie gotowi. Poznaj 5 priorytetów, które zawładną managerami HR w 2024 roku.

 1. Rozwój liderów i menedżerów. 75% liderów HR uważa, że managerowie w ich zespołach są przytłoczeni wzrostem obowiązków, a 73% dodaje do tego, że nie są przygotowani do przeprowadzenia zmian.
 2. Nacisk na kulturę organizacyjną, ponieważ 41% liderów HR stwierdza, że połączenie pracowników z kulturą firmy jest zagrożone przez pracę hybrydową. Aż 47% managerów nie wie, jak wprowadzić zmiany, aby osiągnąć pożądaną kulturę.
 3. Technologia i HR. Aż 60% liderów HR nie czuje się pewnie i nie do końca rozumie wpływ rozwijających się trendów technologicznych, takich jak generatywna AI, na HR i zarządzanie talentami.
 4. Zarządzanie zmianami – to palący problem, który pojawia się po raz kolejny w tym zestawieniu. Aż 77% liderów HR zgłasza, że ich pracownicy odczuwają zmęczenie zmianami. A jak wiemy, managerowie nie zawsze mają kompetencje, by pomóc.
 5. Zarządzanie awansami wewnętrznymi. 89% liderów HR uważa, że ścieżki kariery w ich organizacjach są niejasne dla wielu pracowników, z kolei 66% uważa, że zatrudnieni mogą odbierać je wręcz jako nieatrakcyjne.

Gartner proponuje sposoby, którymi liderzy HR mogą poradzić sobie ze stojącymi przed nimi wyzwaniami. Chcesz wiedzieć, jakie? Zajrzyj do raportu!

3. Raport Future – rynek pracy i zawody przyszłości 2024

Zagrożenia czy szanse? Kasia Syrówka wraz ze swoim zespołem szuka odpowiedzi w najnowszym Raporcie Future – rynek pracy i zawody przyszłości 2024. Wymienia kilka kluczowych nurtów, które przebijają się w dyskursie niezależnie od tego, czy mowa o rozwoju gwarantującym dobrą pozycję na rynku pracy, czy o kompetencjach liderskich, czy o azymucie, który powinna obrać cała organizacja.

Według raportu, wiodącymi trendami a najbliższym czasie będą:

 1. Dobrostan – zostaje tu całkiem trafnie nazwany benefitem XXI wieku. To istotne zwłaszcza w świetle deklaracji 48% respondentów – otwarcie twierdzą, że jeśli praca utrudni cieszenie się życiem, będą szukać innego miejsca.
 2. Zmiana modeli pracy – zdalnie, hybrydowo, synchronicznie, asynchronicznie? To pytania, na które odpowiadamy i nadal będziemy odpowiadać. Czy 4-dniowy tydzień pracy czai się za rogiem?
 3. Pracownik w centrum uwagi.
 4. Lepsze zarządzanie talentami w organizacji.
 5. Work-life balance/integration/fit to trend ściśle wiążący się z punktem numer 1. Bez pogodzenia pracy z życiem prywatnym nie ma szans na well-being.
 6. Implementacja technologii.
 7. Wdrożenie i współpraca z AI.
 8. Pochwała dla różnorodności – według Kasi, nadal będziemy drążyć temat inkluzywności, a organizacje, które tego nie zrobią, znacznie osłabią swój potencjał.
 9. Otwartość na zmiany – zmiana w tych czasach jest jedyną pewną rzeczą. Dlatego jako HR powinniśmy skupić się na wypracowaniu rozwiązań, które pozwolą nią zarządzać wspólnie tak, aby osiągnąć założone cele z uwzględnieniem potrzeb całej organizacji.

Podsumowanie – część 1.

W dzisiejszej części to już koniec – wiemy, że to obszerna dawka wiedzy i chcemy Cię nią zanadto przytłoczyć. W końcu nie chodzi o to, aby przeczytać jak najwięcej i jak najszybciej, ale by coś z tego udało się wdrożyć u siebie i ułatwić sobie pracę.

Druga część raportów, które warto znać, już za dwa tygodnie. Będziesz z nami?

A jeśli już dziś chcesz wejść w nurt technologicznych trendów w rekrutacji, napisz do nas i rozpocznij bezpłatny okres próbny elevato – z nami ułatwisz sobie pracę i zyskasz czas na to, co naprawdę ważne.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!