Sztuczna inteligencja niezmiennie budzi gorące emocje. Wiele osób obawia się, że straci przez nią pracę. Uspokajamy: pracy nie zabierze Wam technologia. Jednak ktoś, kto z niej korzysta, już może. Czy zatem AI należy się bać? Cóż, gdybyśmy odpowiedzieli, że tak, nie rozwijalibyśmy się dla Was w elevato – w końcu korzystamy z nowinek technologii od lat, automatyzując najbardziej żmudne rekruterskie zadania. W ramach webinaru „Trendy HR Tech. Jak technologia może pomagać HR-owcom efektywniej wykonywać pracę?” Zapytaliśmy Jarka Jarzębowskiego o kluczowe trendy HR Tech. Opowiemy Wam dziś, jak zaprzyjaźnić się z technologią i ułatwić sobie życie.

Aktualne trendy technologiczne

Żeby zanurzyć się w temacie HR-Techu, warto sięgnąć szerzej. Pozwala to zrozumieć, jaką drogą idzie technologia, aby pojawić się jako sojusznik także dla kadr. I tak, globalne trendy technologiczne to:

-> Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Czyli na przykład automatyzacja powtarzalnych czynności. Na tym bazują systemy ATS, ale nie tylko.

-> Analiza predykcyjna

To szczególny rodzaj analizy. Na podstawie danych pozwala przewidzieć trendy, zachowania i zmiany. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie na podstawie algorytmu dowiedzieć się, który pracownik Twojej organizacji może niebawem szukać dalszej drogi rozwoju. Mało tego, algorytm na podstawie zgromadzonych danych podpowie Ci, w jaki sposób zadziałać, aby go zatrzymać. Brzmi świetnie, prawda? Nie zapominaj, że dane należy zacząć gromadzić wcześniej. I to odpowiednie dane.

-> Rozwiązania chmurowe

Z „chmur”, czyli dysków zewnętrznych, w dzisiejszych czasach kojarzy prawie każdy z dostępem do komputera. Szybkie włączenie i wyłączenie aplikacji, a także korzystanie z nich na zewnętrznych serwerach gwarantuje bezpieczeństwo i brak czułości na defekty sprzętowe. Jeśli służbowy laptop przestaje działać, wystarczy zalogować się na swoje konto z innego urządzenia z odpowiednimi poświadczeniami. Jest to niby oczywiste, ale jeśli się nad tym głębiej zastanowić i sprawdzić, od kiedy towarzyszą nam „chmury” – jest to historia ostatnich 10 lat.

-> VR/AR 

Okulary z doskonałą precyzją przenoszące nas w wirtualny świat służą nie tylko rozrywce. W tej chwili wykorzystywane są do celów rozwojowych, w niedostępnych lub niebezpiecznych zawodach. Wyobraź sobie, że dzięki nim możesz w czasie rzeczywistym sprawdzić, jaka usterka ma miejsce na linii produkcyjnej w innym kraju lub nawet… w statku kosmicznym. A w tym czasie Ty siedzisz wygodnie w domu. Niesamowite, prawda?

-> Wellbeing

I w tej kwestii technologia stanowi ułatwienie. Dobrostan pracowniczy wymaga holistycznego podejścia, które technologia ułatwia.

Warto dodać, że mimo że te trendy są globalne, to w samej Polsce dostępnych jest ponad 100 startupów, dostarczających technologiczne narzędzia. I to mówimy tu tylko o tych dla HR-u. Nie ma narzędzia, którego potrzebujesz? Albo nie szukasz dokładnie, albo… powstanie niebawem.

Źródło: https://pracuj.vc/subiektywna-mapa-polskiego-ekosystemu-hrtech/

Jak trendy technologiczne mają się do HR?

Być może chodzi Ci po głowie pytanie, jak sama technologia ma się do Twojej pracy? Okazuje się, że korelacji jest kilka. Trendy, które już teraz odnotowują pracownicy kadr, a w których w przyszłości może wspomóc Cię AI, to:

 • Pracownicy przechodzą na emerytury, a nowych, młodych osób, jest coraz mniej. Kluczową rolą organizacji będzie utrzymać wartościowego pracownika na przetrzebionym rynku pracy. Nawet, jeśli firmy zwalniają dziś, to o pracowników i employer branding trzeba zadbać, a technologia może pomóc.
 • HR staje się kluczowym partnerem biznesowym dla zarządów. Dlatego obowiązkiem HR-u jest pokazanie decydentom, kogo warto utrzymać, dlaczego i jakie umiejętności pomogą firmie w dalszym rozwoju. Dane analityczne z pewnością będą tu przydatne, a z kolei z ich pozyskaniem i interpretacją pomoże technologia.
 • Retencja talentów. Technologie mogą pomóc w indywidualnym podejściu do rozwoju pracownika tak, aby zdobywane przez niego doświadczenie i umiejętności było zbieżne z celami organizacji.
 • Pracownik w centrum – to trend, który jest wypadkową wszystkich powyżej.

Dlaczego warto korzystać ze sztucznej inteligencji

Być może same trendy to za mało, aby przekonać Cię, że technologia może pomóc w codziennej pracy w dziale HR. Dlatego pozwól, że opowiemy Ci o kilku zaletach, które już dostrzegli jej użytkownicy:

 • zmniejszenie ryzyka błędu ludzkiego przy wprowadzaniu danych,
 • szybsza analiza profili kandydatów, przeszukiwania fraz i słów kluczowych,
 • zwiększenie poziomu zadowolenia kandydata – pojawiły się badania, które potwierdzają, że często chatbot wygrywa z konsultantem. Badania prowadzone są w obrębie customer service, ale stąd do rekrutacji już bardzo krótka droga.

Od jakich narzędzi zacząć?

Jeśli nie masz jeszcze skonkretyzowanej drogi rozwoju, naucz się czegokolwiek. Naprawdę! Na tym etapie to ważne, aby nabyć jak najwięcej doświadczenia w oferowanych narzędziach, ponieważ w tej chwili mają jeszcze stosunkowo łatwe do opanowania funkcje. Im później dołączysz do użytkowników, tym trudniej będzie nadrobić stracony czas.

Jakie narzędzia rekomendujemy?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Chat GPT w wersji płatnej lub nie.

Chat GPT rozwiązuje problemy, pisze maile oraz artykuły. Być może Twoje pierwsze spotkanie przebiegnie zabawnie lub frustrująco, ponieważ nie dostaniesz odpowiedzi, jakiej oczekujesz. Często nie jest to kwestią tego, że sztuczna inteligencja nie jest tak inteligentna, jak zakładamy. Wynik, który wygeneruje, w dużej mierze zależy od tego, jak dobre polecenie (prompt) wpisze operator – czyli Ty. Chat, aby Ci odpowiedzieć, przejrzy wszystkie dostępne publikacje i na ich podstawie stworzy odpowiedź. Co ważne: napisze swoimi słowami. 

Warto przy tym pamiętać, że Chat dobrze jest traktować jako asystenta na stażu – dać mu samodzielność, ale jednocześnie nie podpisywać się bezrefleksyjnie pod tym, co tworzy. 

Tekst / audio / video / grafika

AI wygeneruje wizerunek avatara, który może pojawić się w filmiku promocyjnym, na grafice, a także coś… powiedzieć. To ciekawa alternatywa dla materiałów stockowych.

Czujesz, że potrzebujesz praktycznych przykładów użycia narzędzi? Oto one:

 • Research, szkic tekstu i pomysły na posty przygotuje dla Ciebie Chat GPT. Przejrzy dostępne w internecie materiały i wyciągnie z ich najistotniejsze punkty.
 • Poprawa jakości audio: Adobe Enhance. Zdarzyło Ci się nagrać coś z szumami w tle? Nie ma sprawy, Adobe Enhance zajmie się dźwiękowymi zanieczyszczeniami i poprawi jakość nagrania.
 • Transkrypcja plików audio? Zajrzyj do Whispera. To przydatna funkcja AI, której użyjesz jeśli nie masz czasu na słuchanie podcastu, ale chętnie go przeczytasz.
 • Grafikę od zera przygotuje dla Ciebie Midjourney. W dodatku możesz użyć Chatu GPT do przygotowania odpowiedniego promptu.
 • Video – wygenerujesz je dzięki RunwayML.
 • Grafika do poprawy? Z pomocą przyjdzie Photoshop Generative Fill 

To tylko kilka z wielu narzędzi, ale wierzymy, że któreś Ci się przyda. My już testowaliśmy!

AI w HR – jak może pomóc?

Być może nadal zastanawiasz się nad tym, jakie narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą pomóc Tobie, kandydatom i pracownikom. Kilka z tych opcji w poszczególnych obszarach HR, które mogą powstać, to na przykład:

 • HR Development – asystent edukacji, interaktywna baza wiedzy, wirtualny coach,
 • Rekrutacja – trener rekrutacji, wsparcie w tworzeniu zapytań sourcingowych, HR Chat bot,
 • HR Management – wsparcie w planowaniu strategicznym, analiza dużych zbiorów danych, pomoc w pracy nad dokumentami i politykami organizacji.

Być może jeszcze nie dziś, ani nie jutro, ale narzędzia umożliwiające stworzenie rozwiązań z listy już działają. Możesz się przed nimi bronić, a możesz też się ich powoli uczyć i… stać się trudną do zastąpienia osobą.

Nowe stanowiska cały czas powstają! Kto wie, może przed Tobą stanowisko HR-managera ds. AI?

Lista 61 kluczowych funkcjonalności systemu ATS!

Pobierz checklistę możliwości systemu ATS

Ikona książki

Wszystkie funkcjonalności niezbędne w nowoczesnym systemie do rekrutacji!

Checklista możliwości systemu ATS

Tylko blaski, czy cienie?

Kto nas zna ten wie, że jesteśmy transparentni, dlatego nie moglibyśmy opisać trendów technologicznych i nie wspomnieć o ryzyku, które niosą. A tych jest kilka.

 • Najważniejsza rzecz, o której zwłaszcza pracownik HR musi pamiętać, to aby korzystając z zewnętrznych źródeł zawsze dbać o bezpieczeństwo danych. Nigdy nie podawaj danych osobowych pracowników z Twojej organizacji (kandydatów też nie!). 
 • Kolejną kwestią jest fakt, że prawo nie jest jeszcze przystosowane w kwestii praw autorskich dzieł generowanych przez AI. Może się zdarzyć, że AI ten sam fragment tekstu wygeneruje dla Ciebie i bardzo podobny, z takimi samymi danymi – dla kogoś innego. 
 • Niepokój budzi również łatwość stworzenia fałszywej informacji, tzw. deep fake news. Z pomocą AI wygenerujesz obraz i dźwięk – wyobraź sobie, że z pomocą sztucznej inteligencji generuje filmik, w którym prezes Twojej organizacji, swoim głosem ogłasza brak rentowności przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie możesz sobie wyobrazić konsekwencje. Mimo, że z czasem z pewnością będziemy coraz lepiej rozpoznawać materiały tworzone przez AI, to należy podchodzić do konsumpcji treści ze zdrowym sceptycyzmem.

Mimo tych „ciemnych stron” należy podkreślić, że korzyści jest nadal wiele. Niektórych być może jeszcze nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Niniejszy wpis stanowi podsumowanie webinaru „Trendy HR Tech. Jak technologia może pomagać HR-owcom efektywniej wykonywać pracę?” z cyklu „Lato z Elevato”. Ciekawi Cię, jaki będzie następny? Zasubskrybuj nasz newsletter, a dowiesz się jako jedna z pierwszych osób 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!