Sposób zarządzania zasobami ludzkimi nieustannie się zmienia. Da się to zauważyć nie tylko w podejściu pracodawcy do pracownika, gdzie typowa relacja szef – podwładny zastępowana jest coraz częściej współpracą. Zmiany obejmują także wykorzystanie najnowszych technologii. To właśnie one w dużym stopniu implikują współczesny sposób zarządzania kadrami. Dzisiejszy menedżer, oprócz doświadczenia i intuicji, może wykorzystać nowoczesne narzędzia rozwoju pracowników. Jak zmieniają one sposób kierowania pracownikiem, od momentu rekrutacji, aż do zakończenia współpracy i jakie realne korzyści przynoszą one organizacji?

Rekrutacja – jak robić to skutecznie?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Co prawda trudno określić rekrutację jako narzędzie rozwoju pracowników, ale to od jej skuteczności zależy, czy kandydat zamieni się w obiecującego pracownika, a w przyszłości w jeden z kluczowych talentów w organizacji. Właśnie dlatego nie należy pomijać jej znaczenia i zamiast bazować wyłącznie na intuicji, wykorzystać do tego nowoczesną technologię. Jak oprogramowanie wspiera rekrutację?

31% pracowników odchodzi z pracy w ciągu sześciu miesięcy od zatrudnienia.Źródło: http://humancapitalist.com/these-employee-turnover-stats-should-scare-you-to-death/

Specjalnie przygotowana aplikacja staje się platformą do zarządzania rekrutacją. Oznacza to koniec ze zbieraniem CV z przysłanych e-maili i odpowiadaniem przez klienta poczty. Zamiast tego otrzymujemy jedno miejsce, w którym zbierane są wszystkie informacje na temat kandydatów. Rekrutujący w prosty sposób może publikować ogłoszenia i komunikować się z osobami dobranymi według rankingu umiejętności wymaganych na określonym stanowisku. Oznacza to nie tylko ułatwienie jego pracy i uproszczenie procesu rekrutacji, ale także realne korzyści dla organizacji:

 • przyspieszenie czasu rekrutacji i redukcję kosztów,
 • celniejsze wybieranie pracowników spośród kandydatów.

Jak ważna jest rekrutacja?

Oceny pracownicze – dlaczego warto oceniać?

Jak sprawdzić, czy rekrutacja była skuteczna? Pracownik musi zostać oceniony. Jakkolwiek opinia bezpośredniego przełożonego, jest kluczowym miernikiem przydatności danej osoby na stanowisku pracy, tak warto i w tym przypadku wspomóc się odpowiednim narzędziem rozwoju pracowników. Jak działają oceny pracownicze? Zamiast żmudnego wypisywania dokumentów, system pozwala na ocenę pracownika w kilku aspektach:

 • ocena 180 stopni – mierzy efektywność pracy na danym stanowisku według miar określonych przez dział HR,
 • ocena 360 stopni – ukazuje wielostronny obraz pracy i kompetencji pracownika,
 • analiza luk kompetencyjnych – wskazuje, które kompetencje pracownika wymagają poszerzenia.

Jakie ma to znaczenie dla organizacji? Oprócz uproszczenia sposobu oceniania najważniejsza jest możliwość dostosowania planów i celów pracownika do strategii organizacji. Menedżer może bowiem reagować na braki kompetencyjne i pomagać pracownikowi w rozwoju tam, gdzie rzeczywiście tego potrzebuje. Pracownik z kolei otrzymuje informację zwrotną i wie, w czym jest dobry, a co musi poprawić.

Szkolenia – jak wybrać odpowiednie?

Dlaczego pracownik miałby uczestniczyć w szkoleniu z czegoś, co doskonale zna? Zamiast wysyłać podwładnych na przypadkowe szkolenia, warto wypełnić luki kompetencyjne, zdefiniowane dzięki ocenom pracowniczym. Moduł szkoleń pozwala na:

 • dobór odpowiednich szkoleń dla konkretnych pracowników,
 • zdefiniowanie planów rozwoju dla pracowników,
 • zarządzanie ścieżkami szkoleniowymi i certyfikatami,
 • zapewnienie realizacji szkoleń wymaganych przepisami prawa.

Dlaczego to działa? Szkolenia dobierane na zasadzie wypełniania luk kompetencyjnych lub indywidualnych potrzeb są skuteczniejsze. Pracownicy chętniej w nich uczestniczą, bo czują, że zostały wybrane dla nich indywidualnie, a pracodawca rzeczywiście inwestuje w ich rozwój. Są przez to bardziej zmotywowani i rzadziej zwalniają się z pracy.

Zarządzanie talentami i sukcesją – konieczność?

Każda organizacja potrzebuje najlepszych talentów. Kłopot w tym, że ich pozyskanie jest drogie i kłopotliwe. Najlepsi pracownicy wybierają sobie pracodawcę. Czy nie prościej byłoby więc poszukać talentów wewnątrz organizacji? Gdy odpowiednimi narzędziami zapewnimy skuteczną rekrutację, oceny i szkolenia, możemy to zrobić. Mamy wtedy bowiem przejrzysty obraz:

 • który pracownik wyróżnia się na tle innych,
 • jakich kompetencji potrzebuje, aby się rozwijać,
 • jak połączyć jego cele z celami organizacji.

Od tego punktu prowadzi prosta droga zachowania sukcesji, czyli planowania następców dla obsadzenia najważniejszych stanowisk w organizacji.

Pracownicy – czy wiesz o nich wszystko?

Narzędzia rozwoju pracowników nie kończą się na modułach, które bezpośrednio wpływają na ich kompetencje. Skuteczna rekrutacja, oceny pracy, szkolenia, zarządzanie talentami oraz sukcesją, są możliwe dzięki zebraniu w jednym miejscu danych personalnych, stanowiska, historii zatrudnienia, raportów z ocen, szkoleń, certyfikatów i innych dokumentów. To od organizacji zależy, czy będzie miała odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby je zapewnić. Nowoczesne narzędzia do zarządzania kadrami pozwalają na:

 • integrację danych na temat personelu,
 • bieżącą aktualizację oraz dostępność danych,
 • dostęp do dokumentacji pracowniczej,
 • dostęp do przejrzystej struktury organizacyjnej.

Wszystko to pozwala w pełni kontrolować potencjał pracowniczy i reagować na zmieniające się warunki zewnętrzne lub wewnętrzne.

Warto wykorzystać narzędzia rozwoju pracowników?

Lepsze jest wrogiem dobrego. Nawet jeśli dzisiaj organizacja radzi sobie dobrze z procesami HR, nie oznacza to, że tak będzie również jutro. Świat i technologie rozwijają się bardzo szybko. Nikt nie chce pozostać z tyłu. Czy nowoczesne narzędzia rozwoju pracowników są koniecznością? Pewnie nie, ale czy ktoś może sobie dzisiaj pozwolić na zatrudnianie niewłaściwych ludzi i brak kontroli nad rozwojem pracowników od momentu rekrutacji, aż do zakończenia kariery?

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!