Na ogół oficjalna strona kariery jest pierwszym punktem styku kandydata z pracodawcą. Dlatego dedykowana podstrona czy zakładka musi istnieć. Jednak jak wszystko, można ją przygotować dobrze i… tak sobie. Opowiemy Wam, na czym warto skupić się przygotowując zakładkę kariery tak, aby była wartościowa dla kandydatów i generowała spływ jakościowych aplikacji. Zapraszamy!

Krok 1: Aktualne oferty pracy

Choćby Twoja strona była najlepiej dopracowana pod kątem przyjazności użytkowania, odsłony graficznej i pozycjonowania, to bez aktualnych ofert pracy nie spełni swojej funkcji. Jeśli kandydat po wejście na stronę zobaczy ogłoszenia z 2018 roku, prawdopodobnie uzna, że nic tam na niego nie czeka i… ucieknie.

Co robić, jeśli nie masz otwartych rekrutacji? Zachęć kandydata do wysłania aplikacji spontanicznej. O tym, że w zakładce kariery powinien znaleźć się formularz rekrutacyjny nie musimy wspominać, prawda? 😉

Krok 2: Propozycja wartości pracownika, czyli EVP

Kiedy zwiedzasz strony internetowe, z pewnością lubisz, kiedy od razu wiesz, gdzie jesteś. Nie inaczej ma Twój kandydat – kiedy zjawia się na stronie Twojej firmy i wchodzi w zakładkę „Kariera” powiedz mu od razu, jaką może mieć wartość z podjęcia współpracy.

Dobrym przykładem będzie tu firma EuroCash – spójrz, zdanie jest proste, ale wiele mówiące. Kandydat wie, że zatrudniając się w firmie będzie miał wiele możliwości rozwoju. Jest to korzyścią samą w sobie, podaną w przystępny sposób.

Krok 3: Powiedz, co możesz zaoferować

O pisaniu ogłoszeń o pracę w dobry sposób mówi się coraz więcej. Nadal jednak pojawiają się takie, które brzmią bardziej jak konkurs życzeń, niż poszukiwanie pracownika. I nierzadko po przejściu przez listę wymagań kandydat nie otrzymuje nic w zamian – wie, że będą jakieś benefity, jakaś pensja, ale jakie? To już powiemy Ci, kandydacie, kiedy przejdziesz nasz proces… A nie tędy droga!

Według badania przeprowadzonego przez Glassdoor, 78% osób jako motywację do zmiany pracy deklaruje zarobki. Bez podania na stronie widełek może być trudno pozyskać wartościowych kandydatów. Część prawdopodobnie w ogóle nie zaaplikuje, kolejna część zadeklaruje kwoty, które mogą przekroczyć Twój budżet. Szanuj czas swój i kandydatów i od razu przekaż, jakie kwoty możesz zaoferować.

Nie zapomnij o pozapłacowych benefitach. Świetnym przykładem jest tu netguru – na ich stronie znajdziesz nie tylko aktualne propozycje z widełkami, ale także obejrzysz miejsce pracy, pobierzesz culture booka i poczytasz o wartościach.

Krok 4: Opowiedz o procesie i przedstaw zespół

Pokaż kandydatowi, jak będzie wyglądał proces rekrutacyjny. To, dlaczego warto o to dbać, napisaliśmy w artykule „Zadbaj o candidate experience – jak komunikować się w procesie rekrutacyjnym?”. 

Wspaniale pokazuje to Allianz. Bez żadnych ogromnych opisów, rozpisuje proces rekrutacyjny w zaledwie kilku prostych punktach. Dzięki temu kandydat wie, co będzie działo się z jego CV oraz co wydarzy się dalej. 

Taka elementarna troska o candidate experience zbuduje  jego poczucie bezpieczeństwa i Twój employer branding.

Proces pokazany? Kolej na zespół. Film przedstawiający pracowników i miejsce pracy, sesja zdjęciowa z krótkim opisem – to wszystko sprawi, że stres kandydata związany z wejściem w nowe środowisko pracy maleje. Podczas przedstawiania zespołu pamiętaj o dziale HR – to jego pracownicy będą pierwszymi osobami, z którymi spotka się kandydat. Jeśli będą to znajome twarze, stres będzie mniejszy, a atmosfera rekrutacji przyjemniejsza.

Świetną zakładkę kariery oraz przedstawienie zespołu w formie video znajdziesz u Future Processing.

Krok 5: Przedstaw ścieżkę kariery

Jednym z elementów pracowniczego dobrostanu jest możliwość rozwoju. Opowiedz o tym kandydatowi jeszcze kiedy odwiedza zakładkę kariery. Jeśli znasz jakieś success story z Twojej organizacji, warto je tu zamieścić. Dzięki temu kandydat wie, że aplikując na juniorskie lub specjalistyczne stanowisko, ma przed sobą wiele możliwości rozwoju. Nierzadko argumentem, który pada przy pytaniu o chęć zmiany pracy, jest właśnie brak możliwości dalszego zarządzania własną karierą. Pokaż kandydatowi, że jeśli pojawi się w Twojej firmie, ten argument na długo (a może na zawsze?) straci na aktualności.

Nie zapomnij o integracji z ATS

Strona kariery powinna być przede wszystkim aktualna. Dlatego nie zapomnij, aby była zintegrowana z Twoim systemem ATS. Więcej napisaliśmy o tym w osobnym wpisie. Dzięki integracji bieżące, spójne wizualnie ogłoszenia pojawią się na stronie, a Ty możesz wypić dodatkową kawę, zostawić kwestie RODO automatom, a za jakiś czas – wyciągnąć dane analityczne, aby przygotować raport.

Wygodne, prawda? 🙂

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!