Konkurencja wśród pracodawców na rynku pracy jest naprawdę wysoka. Szczególnie w przypadku poszukiwania pracowników na stanowiska specjalistyczne. Jak w przebiciu się na nim może pomóc rosnący trend HR – employer branding zewnętrzny? Na czym polega i jakie są jego zalety? Wyjaśniamy.

Co to jest employer branding? Czym różni się zewnętrzny od wewnętrznego?

Employer branding (w skrócie EB) to angielska nazwa grupy działań, często  PR-owych, którą na język polski tłumaczy się jako budowanie marki pracodawcy. Dokładniej – pozytywnego wizerunku firmy jako dobrego, wartego uwagi pracodawcy. Jego głównym celem jest więc sprawienie, by kandydaci do pracy wybierali markę w pełni świadomie i chętnie. Firma ma stać się pożądanym pracodawcą. Employer branding nie dotyczy jednak tylko osób z zewnątrz; odnosi się także do tych obecnie zatrudnionych. I tutaj pojawia się podział na zewnętrzny i wewnętrzny EB. Na czym polegają poszczególne?

 • Employer branding na zewnątrz – jak sugeruje sama nazwa, ta kategoria EB odnosi się do osób spoza firmy. I to nie tylko potencjalnych pracowników, ale także kontrahentów. Jego działania mają za zadanie sprawienie, by firma stała się pracodawcą z wyboru danego kandydata. Ten więc w sposób świadomy i z pełnym zaangażowaniem składa aplikację właśnie do tej organizacji; a nie „tylko” dlatego, że pojawiła się na liście ogłoszeń w sieci. Potencjalnemu pracownikowi ma szczególnie zależeć na zatrudnieniu właśnie w tej firmie – z różnych względów, które kreuje właśnie branding zewnętrzny; o czym więcej w jego przykładach.
 • Wewnętrzny employer branding – kierowany do obecnych pracowników. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymać ich w firmie, znacząco podnieść satysfakcję z wykonywanych obowiązków i sprawić, by osoby zatrudnione wiązały z marką swoje kolejne kroki na własnej ścieżce kariery. Wewnętrzny EB ma także na celu pozyskanie dodatkowych pracowników z polecenia – i klientów czy kontrahentów z zewnątrz, dzięki naturalnej „reklamie” osób zatrudnionych, samodzielnie opowiadających o marce czy swoim zatrudnieniu (na forach internetowych, wśród znajomych, rodziny etc.). 

Pobierz darmowy wzór briefu Persony kandydata!

Ikona teczki

Gotowy do wykorzystania w pracy, użyteczny brief, który ułatwi Ci określenie Persony kandydatów, do pobrania zupełnie za free!

Brief kandydata Brief kandydata Ikona gwiazdy

Dlaczego tak istotny jest employer branding na zewnątrz firmy?

Zewnętrzny employer branding to przede wszystkim doskonałe narzędzie PR-owe. Może przynieść firmie ogrom korzyści mających pozytywny wpływ nie tylko na pozycję marki na rynku pracy, ale także na rynku w ogóle; między innymi ze względu na duże możliwości rozwojowe. Wśród najważniejszych zalet wprowadzenia działań z zakresu employer brandingu zewnętrznego, wymienić można:

 • zwiększenie liczby napływających aplikacji w procesie rekrutacji,
 • zwiększenie liczby jakościowych aplikacji (profesjonalnych kandydatów odpowiadających profilowi „idealnego potencjalnego pracownika” firmy),
 • zwiększenie liczby aplikacji od osób, które wnoszą także o udział w kolejnych rekrutacjach,
 • przesyłanie ogłoszeń od osób obserwujących markę do ich znajomych, którzy mogliby być potencjalnie zainteresowany pracą,
 • zwiększona świadomość marki kandydatów, przekładająca się na efektywniejszy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej,
 • podniesienie efektywności rekrutacji,
 • zwiększenie zaufania klientów i kontrahentów do marki – gdy ta jest znana z „bycia dobrym pracodawcą”,
 • zwiększenie grona klientów i kontrahentów o grupę osób wybierających wyłącznie marki fair trade (szeroko rozumianego).

Przykłady zewnętrznego employer brandingu – które działania warto wdrożyć?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Strategia EB bez wątpienia powinna być przede wszystkim dopasowana do profilu marki. Sztucznie kreowane działania (jak np. usilne próby dotarcia do potencjalnych pracowników z pokolenia Z poprzez stosowanie „języka młodzieżowego”) mogą przynieść bowiem efekt odwrotny do zamierzonego. Są jednak takie przykłady zewnętrznego employer brandingu, które od lat sprawdzają się w firmach z każdej branży. Które działania mogą przynieść najbardziej zauważalne korzyści?

 • Uczestnictwo w targach pracy i dniach kariery na uczelniach odpowiadających profilem branży firmy.
 • Publikacja ogłoszeń o pracę, które przedstawiają warunki zatrudnienia i prezentują markę – rekrutacja ukryta z pewnością nie buduje wizerunku pracodawcy.
 • Aktywna obecność w social media – możliwość poznania marki bliżej na wstępie zbliża kandydata do firmy. Daje także możliwość pozyskania dobrego pracownika z grona swoich klientów, którzy dzięki obecności firmy w social media zechcieli być jej częścią.
 • Zakładka Kariera, która pozwala poznać pracodawcę i potencjalnych współpracowników – trendem staje się tworzenie i publikowanie filmików z udziałem osób obecnie zatrudnionych oraz prezentujących warunki panujące w firmie. Nagranie biura, fragmentu gry na wyjeździe integracyjnym, pączków leżących na stole w Tłusty Czwartek; krótkie sceny, które zbliżają pracodawcę do kandydata.
 • Profesjonalny wygląd ogłoszeń o pracę kojarzący się z marką – to więc przede wszystkim dostosowanie graficzne do jej tożsamości (np. kolory odpowiadające barwom z logo). Dobrze wyglądające ogłoszenie zapada w pamięć tak samo, jak dobrze wyglądające CV. Dlatego też w naszym systemie ATS, Elevato Software, umożliwiamy klientom między innymi tworzenie ogłoszeń, szablonów maili czy formularzy rekrutacyjnych w sposób dopasowany do potrzeb ich konkretnej marki.

Złe praktyki – które działania z zakresu employer brandingu nie poprawią wizerunku pracodawcy?

Dobrze, gdy pracodawca jest kreatywny, budując własną strategię EB. Wyróżnianie się na tle innych marek, szczególnie w przypadku dużej konkurencji na rynku pracy, bez wątpienia pomaga w budowaniu wizerunku firmy. Należy jednak pamiętać, że zarówno wyróżniać się, jak i budować wizerunek można albo pozytywnie, albo negatywnie – a granica między jednym i drugim bywa cienka. Niewiele trzeba, by z pozoru słuszne działania przyniosły skutek odwrotny do zamierzonego. Wśród najczęściej popełnianych błędów można wymienić:

 • Wspomniane wcześniej błędne podejście do młodych pracowników – operowanie „młodzieżowym językiem” na siłę w ogłoszeniach i reklamach bez wątpienia sprawi, że kandydaci będą mówić o firmie. Może zrobić się o niej naprawdę głośno dzięki screenom publikowanym na grupach dla osób szukających pracę. Problem w tym, że może być to naprawdę zła sława. Nadużywanie slangu czy memów (co pojawia się niezwykle często) buduje wizerunek pracodawcy jako nieprofesjonalnego, mało poważnego i przede wszystkim nie do końca rozumiejącego pokolenie Z.
 • „Mydlenie oczu” w treści ogłoszeń – kandydaci skanują treść w poszukiwaniu najważniejszych dla nich informacji. Zwykle są to widełki dotyczące zarobków (i tych na start, i tych możliwych do osiągnięcia w przyszłości), warunki zatrudnienia. Często pojawiającym się błędem jest wypisywanie listy benefitów takich jak owocowe czwartki czy stół do piłkarzyków w biurze (które stały się wręcz czołowymi przykładami antybrandingu), ale z pominięciem tych informacji, które rzeczywiście coś wnoszą (jak zakres obowiązków, nazwa stanowiska, zarobki). To także problem w drugą stronę; wskazywanie ogromnych, w rzeczywistości mało realnych zarobków.
 • Puste frazesy w treści ogłoszeń – kolejnym z czołowych przykładów antybrandingu jest prawdopodobnie każdemu dobrze znane wyrażenie „młody, dynamiczny zespół”. Dla potencjalnego pracownika nie oznacza ono nic, za to zapala czerwoną lampkę.  

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podsumowanie – czy warto postawić na zewnętrzny employer branding?

Bez wątpienia – tak. Należy jednak w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, które ścieżki komunikacji z kandydatami będą dla firmy kluczowe i co tak naprawdę wyróżnia ją na rynku. To właśnie ten jeden element, ta największa zaleta pracodawcy, powinna stać się podstawą jego strategii EB – by być jak najbardziej prawdziwą w oczach odbiorcy.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!