Z marką osobistą jest jak z opinią – każdy ma swoją. Tworzysz ją nie tylko wtedy, kiedy robisz to intencjonalnie. Dlatego warto zgłębić temat. Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że reputacja może nam tak samo wiele ułatwić, jak i… utrudnić. 

W ostatnim czasie skupiliśmy się mocno na relacji, którą żyje cały rekruterski świat. Mowa tu o duecie hiring manager – rekruter. Jeśli więc samo zagadnienie marki nie wystarczy, aby złapać Twoją uwagę, to być może przykujemy ją faktem, że mocna marka osobista wewnątrz firmy przełoży się także na lepszą współpracę z managerami. Jak? Czytaj dalej!

Czym jest marka osobista?

Marka osobista jest jak Twoja zawodowa wizytówka, na którą składa się unikalny zbiór cech, umiejętności, doświadczeń i wartości, które reprezentujesz. Odzwierciedla to, kim jesteś i, co ważne w sferze zawodowej, w jaki sposób jesteś postrzegany przez innych. 

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Wyobraź sobie siebie jako książkę: marka osobista byłaby Twoim tytułem i okładką. To one przyciągają uwagę i tworzą pierwsze wrażenie. Jednak dopiero to, co znajduje się w środku – Twoje umiejętności, doświadczenie, wartości, sposób komunikacji i interakcji – decyduje o tym, czy inni będą chcieli „czytać dalej”. Twoja marka osobista to nie tylko to, co mówisz o sobie, ale przede wszystkim to, jak działasz i jak jesteś postrzegany przez innych. W świecie zawodowym, gdzie każdy jest autorem swojej kariery, to marka jest wyróżnikiem, który pozwala na stworzenie pewnego wizerunku.

Jak zbudować markę osobistą?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to pierwsza odpowiedź może nieco Cię zaskoczyć – już masz markę osobistą! Twoi współpracownicy postrzegają Cię w jakiś sposób. Być może jako osobę pilną, zaangażowaną, ale być może nieco roztargnioną lub mającą luźny stosunek do punktualności. Te wszystkie informacje zwrotne są Twoim fundamentem, na którym możesz dalej budować. Jeśli coś Ci się nie podoba, to najwyższy czas, aby zacząć pracę nad sobą i doszlifować markę!

Jak to zrobić? Przygotowaliśmy kilka kroków, które mogą Ci w tym pomóc.

Krok 1 – poznaj swój punkt wyjściowy

Czy uczestniczysz w ocenach pracowniczych w Twojej organizacji? W takim razie przeprowadź jedną… dla siebie. Spróbuj spojrzeć na siebie oczami współpracowników (lub po prostu zapytaj o to, jak Cię odbierają). Jakie są Twoje mocne strony? Co można byłoby poprawić? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci obrać odpowiedni kierunek i jeśli któreś kwestie wymagają poprawy, możesz zacząć nad nimi świadomie pracować.

Krok 2 – pracuj nad swoimi umiejętnościami

Pamiętaj, że marka osobista musi mieć mocny fundament. Jeśli chcesz, aby odbierano Cię jako osobę wyspecjalizowaną w swojej dziedzinie, nie ma drogi na skróty: musisz się uczyć i rozwijać. Uczestnicz w wydarzeniach, rozwijaj sieć kontaktów, bierz udział w szkoleniach i webinarach. Zdobytą wiedzę przekładaj na praktykę. Pamiętaj, że nawet pół godziny dziennie poświęcone na rozwój da Ci więcej, niż myślenie o tym, że „muszę się w końcu zapisać na jakieś szkolenie”.

Ponoć żeby zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie trzeba poświęcić 10 000 godzin na naukę. Ta liczba robi wrażenie, ale… Pamiętaj, że już pierwsza minuta sprawi, że cel będzie trochę bliżej! Zdbaj o bycie na bieżąco z aktualnościami branżowymi (może zrobisz to razem z newsletterem od elevato?). Ekspert powinien trzymać rękę na pulsie.

Krok 3 – dziel się wiedzą i dostarczaj wartości

Marka osobista jest po części także miarą tego, jak widzą nas inni. Dlatego nawet, jeśli masz już ekspercką wiedzę, ale nie pozwalasz się poznać, nie osiągniesz spektakularnego efektu. Dlatego angażuj się w projekty i nie bój się zabierać głosu na forum. Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje wsparcia, zapytaj dyskretnie, czy możesz pomóc (ale nie chwal się tym później przesadnie – autentyczna chęć pomocy jest zdecydowanie bardziej wartościowa niż działanie pod publikę). Nie bój się mówić na głos o swoich sukcesach lub proponować usprawnień. Zachowaj przy tym zdrowy balans – nikt nie lubi aroganckich osób. A Ty chcesz błysnąć wiedzą, a nie pychą, prawda?

Krok 4 – dbaj o relację i pomagaj

Wagę komunikacji podkreślało wiele autorytetów. Niezależnie od tego, jaką rolę w organizacji przyjdzie Ci pełnić, umiejętności miękkie (w tym umiejętność uważnego słuchania innych) przydadzą Ci się na każdym stanowisku – od stażysty do dyrektora. To ważne w czasie przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, briefowania się z hiring managerem i przy wspólnych projektach.

Jeśli widzisz, że ktoś – niezależnie od tego, czy to koleżanka z biurka obok, czy manager – potrzebuje pomocy lub zmaga się z problemem, który możesz rozwiązać (bez zaniedbywania swoich obowiązków), warto wykazać inicjatywę i pomóc. Nie dość, że wystąpisz w roli specjalisty w jakimś temacie, to pozwolisz się polubić.

Krok 5 – działaj konsekwentnie

Tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak jedno szkolenie nie zrobiło z nikogo prawdziwego specjalisty (choć wielu osobom może się tak wydawać). Zdobywaj wiedzę, konsekwentnie wyciągaj wnioski, znajdź zdrowy balans między podkreślaniem swoich osiągnięć a przechwalaniem się i wspieraj, kiedy możesz to robić.

Pamiętaj, że ogromnym atutem każdej dobrze prowadzonej marki osobistej jest jej autentyczność. Jeśli dasz się poznać jako osoba, która nie tylko ma wiedzę, ale także realistycznie ocenia swoje możliwości, odbiór Twojej marki znacznie się poprawi.

Dlaczego współpraca z hiring managerami nie zawsze dobrze się układa?

Wyobraź sobie, że jesteś managerem i zarządzasz ludźmi. Nagle specjalista, który był filarem Twojego zespołu, odchodzi, a Ty zgłaszasz do działu HR potrzebę rekrutacyjną. Zaczynasz czekać, ale… nic się nie dzieje.

Po jakimś czasie dostajesz enigmatycznego maila, z którego dowiadujesz się, że proces został rozpoczęty. Mija dzień, drugi, chcesz dowiedzieć się, co się dzieje, ale rekruter Ci nie odpowiada. W końcu zauważasz go na firmowym korytarzu i dopytujesz, jak tam rekrutacja. Dostajesz informację, że kiedy coś się zmieni, zostaniesz powiadomiony osobną wiadomością.

Mija tydzień, drugi, przychodzi do Ciebie mail z „uprzejmą prośbą” o zajrzenie w system ATS, bo kandydaci czekają na zaopiniowanie.

Jacy kandydaci? Jaki ATS? Jak masz ich zaopiniować? 

Być może z ledwo skrywaną irytacją prosisz o dosłanie aplikacji mailem, bo chcesz je przejrzeć. I znów następuje odpowiedź, z której między słowami wyczytujesz, że nie dajesz rekruterowi pracować, a on przecież zna się na swojej robocie i możesz sobie być szefem swojego działu, ale podczas rekrutacji prym wiedzie właśnie rekruter (a poza tym zajrzyj w końcu do tego ATS-u – ale przecież dalej nie wiesz, czym on jest!). 

Koniec wizualizacji. Zastanów się jednak, czy współpraca z Tobą może być widziana przez hiring managera właśnie w taki sposób? 

Jak marka osobista może pomóc w relacjach z hiring managerem?

Z naszych rozmów z rekruterami i hiring managerami wynika, że kością niezgody bywa najczęściej komunikacja i brak empatii, a często także to, że hiring manager po prostu nie zna rekrutera. Nie wie, kim jest, dlaczego powinien mu zaufać, czy na pewno chce mu pomóc. 

Przechodząc przez 5 przygotowanych przez nas kroków sprawisz, że sytuacja odwróci się o 180 stopni. Jeśli Twój firmowy PR będzie pozytywny, hiring manager może wręcz poczuć ulgę wiedząc, że to Ty zaopiekujesz się jego projektem rekrutacyjnym. W końcu masz potrzebną wiedzę i nie zawahasz się zadać potrzebnych pytań. Po prostu wiesz, co robisz i można pozwolić Ci działać.

Podsumowanie

Budowanie marki osobistej rekrutera wewnątrz organizacji to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Pamiętaj, że Twoja marka osobista to coś więcej niż tylko profesjonalny wizerunek – to Twoje wartości, sposób komunikacji, a przede wszystkim: działania. Pracując nad nią, kładziesz fundamenty pod silne i efektywne relacje z hiring managerami i innymi współpracownikami.

Współpraca z hiring managerami nie musi być wyzwaniem. Pokazując im, że rozumiesz ich potrzeby, że masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie, że jesteś z nimi w jednej drużynie – tu buduje most zaufania. Twoja marka osobista staje się wówczas Twoim największym atutem, umożliwiając budowanie silnych, profesjonalnych relacji.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!