Zaangażowanie bywa jak jednorożec. Wszyscy o nim mówią, ktoś go nawet widział… W przeciwieństwie do magicznych stworzeń, da się je jednak zmierzyć. Instytut Gallupa sprawdził globalny poziom zaangażowania pracowników: oscyluje na poziomie 23% (choć tendencja jest wzrostowa). Dlatego jeśli masz trudności z zaangażowaniem hiring managera w proces rekrutacyjny, być może pocieszy Cię wiadomość, że nie idziesz tą drogą samotnie.

Wydaje nam się jednak, że informacja o tym, jak można nad tym pracować, ucieszyłaby Cię bardziej, niż towarzystwo w niedoli. Dlatego przygotowaliśmy 8 aspektów Elevato, które pomagają angażować zarówno pracowników działu HR, jak i managerów w proces rekrutacji

 1. Logowanie łatwiejsze niż dotychczas

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

„O nie, nowy system, do którego można zapomnieć hasło…” – brzmi znajomo? Możliwe, że i menedżerom w Twojej firmie zdarza się tak pomyśleć. Na szczęście nikt nie musi w pocie czoła wymyślać hasła spełniającego wymagania, ponieważ Elevato integruje się z Google oraz pakietem MS365. Dzięki takiej integracji znika podstawowa bariera wejścia (czyli pamiętania loginu i hasła) i tym sposobem menedżerowie chętniej korzystają z ATS-a. Jeśli spotkasz na drodze niezalogowanych malkontentów, wytrącisz im argument z ręki w kilka sekund!

2. Potrzeba rekrutacyjna

Być może w Twojej organizacji przez złożenie potrzeby rekrutacyjnej rozumie się rzucenie na korytarzu hasła „zrekrutuj mi drugiego Maćka”, a potem długie dopytywanie (Twoje, oczywiście), co w tym Maćku takiego niezwykłego… Jeśli tak jest, a potrzebę rekrutacyjną stanowi u Ciebie plik notatek, przygotowaliśmy ułatwienie. W Elevato manager ma możliwość wypełnienia formularza opisującego potrzebę rekrutacyjną. Znajdzie tam między innymi kilka pól, które są kluczowe z punktu widzenia rozpoczęcia projektu rekrutacyjnego – bez tego formularz nie zostanie wysłany.

Jeśli jednak manager jest proaktywny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby formularz zawierał liczne i obszerne dane. Ty otrzymujesz wszystko w jednym miejscu i możesz zacząć projekt natychmiast w tym samym systemie. I rekruter, i manager mają dostęp do tych samych danych w jednym czasie.

3. Ocena CV

Ile razy zdarzyło Ci się wysłać paczkę CV do managera a później… czekać? Lub nawet nie wysłać, a zanieść wydrukowane (bo wiesz, że na maila odzew przyjdzie albo nigdy, albo za tydzień)?

A gdyby te CV byłoby w tym samym systemie, z którego manager wysyłał potrzebę rekrutacyjną i wystarczyłyby dwa kliknięcia, aby mógł je ocenić jako przechodzące do dalszych etapów lub nie? Ty zobaczysz, czy manager w ogóle zerknął na dokumenty aplikacyjne, a on z kolei miałby maksymalnie uproszczony proces.

Proste, prawda?

4. Powiadomienia

O nowym kandydacie w rekrutacji także należy poinformować hiring managera, w końcu powinien go zaopiniować. Ale jak to zrobić, jeśli złapanie managera przypomina polowanie, a nawet kłusownictwo, bo kiedy go potrzebujesz masz wrażenie, że to wymierający gatunek? 

ATS wyśle powiadomienie za każdym razem, kiedy do procesu dołączy nowy kandydat lub Twoja notatka. Informacja pojawi się na mailu z prostym przekierowaniem do systemu, który manager przecież już zna. W końcu wysłał z niego potrzebę rekrutacyjną.

5. Komunikacja

Wszystkie istotne informacje, komentarze, pytania, notatki dotyczące aplikacji kandydata możecie umieszczać na jego karcie w ATS. Dzięki temu żadna wątpliwość czy komentarz nie umknie Waszej uwadze, a do notatek będzie można wrócić w razie możliwości. Pewnie wiesz doskonale, że w rekrutacji warto mieć wszystko na piśmie.

6. Podgląd aktywności hiring managerów

Hiring manager obiecuje, że już jutro, po tym spotkaniu, za 5 minut zerknie na Twojego maila i wyśle Ci informacje, które blokują feedback i decyzje, a potem znika? Nie wiesz, czy dotarł do maila, czy podjął decyzję i miał czas choćby zapoznać się z Twoją kwestią? System ATS zapisuje aktualizacje dotyczące działań w rekrutacji, w tym – aktywności hiring managerów. Bycie na bieżąco z tymi danymi pozwoli Ci podejmować działania adekwatne do sytuacji.

7. Decyzje

Czy kandydat przechodzi do dalszego etapu, czy jednak nie spełnia któregoś z wymagań? Dowiesz się tego po zerknięciu w system ATS, gdzie managerowie mają możliwość podjęcia decyzji dotyczących zaproszenia kandydata dalej, umówienia rozmowy technicznej lub podjęcia decyzji o zatrudnieniu. Ponownie – wszystko w jednym miejscu, z tym samym interfejsem, z dostępem do historii kandydata od początku procesu rekrutacji.

8. Spotkania rekrutacyjne

Hiring manager jest ciekawy, jak układają się spotkania z kandydatami? Nie musi już do Ciebie pisać i wyrywać Cię z wiru działań. Wystarczy, że zajrzy do Elevato i zapozna się z harmonogramem spotkań. Mało tego – dzięki integracji z Google lub MS365 z naszym ATS, wszystkie zaplanowane spotkania widzi też w swoim kalendarzu firmowym!

Z reguły spotkania organizują rekruterzy, ale jeśli pojawi się taka potrzeba, również managerowie mogą zapraszać kandydatów z poziomu swojego konta w systemie. Jest to bardzo szybkie i wygodne. A jak to wygląda w Twojej firmie?

Podsumowanie

Powyższe funkcje ATS-u znacznie ułatwią Ci współpracę z hiring managerem i budowanie jego zaangażowania. Sprawią, że cały proces zamknie się w obrębie jednego systemu, wszystkie istotne informacje będą mieściły się na karcie kandydata, a nie tylko w Twoim notatniku. Hiring managerowi będzie zdecydowanie lepiej i łatwiej, jeśli zaprosisz go do poruszania się w obrębie jednego systemu w miejsce żonglowania mailem, telefonem, spotkaniami na korytarzu i biurowym głuchym telefonem.

W Elevato chcemy ułatwić pracę obu stronom. Od naszych klientów wiemy, że to naprawdę działa!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!