Kiedy firma odnosi sukcesy, nikt nie zastanawia się, co w niej poprawić. Jednak w działalności każdej firmy występują określone sytuacje, które mogą sygnalizować niepokojące zmiany. Odpowiednio szybka reakcja może zapobiec odejściu cennych pracowników, niewykorzystaniu potencjału organizacji, czy też nieosiąganiu celów biznesowych.

Oto kilka niepokojących sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

1. Twoi pracownicy wydają się być niezaangażowani

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Jak często przechadzając się po firmie, widzisz znudzone twarze zajęte przeglądaniem Facebooka lub sączeniem kolejnej kawy z koleżanką? Czy kolejny raport pokazujący osiągnięcia firmy nie wskazuje spadku? Jednym z powodów niskiego zaangażowania może być brak praktyki wyznaczania celów dla każdego pracownika lub jak się okazuje – brak sprawdzania realizacji wyznaczonych celów. Menedżerowie i ich zespoły będący przekonani, że nie zostaną rozliczeni z wyznaczonych celów, nie angażują się wystarczająco w zawodowe obowiązki. 

Rada: Potrzebujesz systemu HR, który pozwoli wyznaczać cele biznesowe oraz cele rozwojowe pracownika.

2. Menedżerowie skarżą się na brak czasu na zarządzanie zespołem

Czy pytając menedżerów o powód sygnału opisanego wyżej, wskazano brak wiedzy lub czasu na zarządzanie? Czy Twoim kierownikom trudno jest pogodzić obszar biznesu z kierowaniem zespołem? Rozmowy oceniające, ustalanie celów, odnajdywanie i pielęgnowanie talentów w tradycyjnej, papierowej formie, wymagają nie tylko wysoko rozwiniętej samoorganizacji, ale przede wszystkim czasu i miejsca w pamięci.

Rada: Wesprzyj menedżerów narzędziem HR, dzięki któremu będą mogli sprawnie zarządzać zespołem, np. przeprowadzać oceny okresowe i rozmowy monitorujące.

3. Firma ma trudności w osiągnięciu celów biznesowych

Jesteś pewien, że dany okres będzie owocny dla Twojego biznesu, a jednak wynik mówią co innego? Ciężko ukryć rozczarowanie, kiedy mimo sprzyjającej koniunktury zyski nie są satysfakcjonujące. Możliwe, że zawinił tu czynnik ludzki. Dla identyfikacji problemu konieczna jest świadomość kompetencji pracowników. Być może to niewłaściwy dobór pracowników na wyznaczone stanowiska, a może brak kluczowej umiejętności? Przy tak wielu czynnikach dobrze jest skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego narzędzia, które automatycznie wskaże źródło problemu.

Rada: Zainwestuj w system HR, który umożliwia ocenę kompetencji pracowników.

4. Dział HR nie ma czasu na realizację głównych zadań

Jak często osoby odpowiedzialne za rozwój pracowników skarżyły się na niemoc w działaniu strategicznym? Czas, możliwości i wiarygodność danych to główne bariery w realizacji faktycznych celów działu HR. Będąc pochłoniętymi wypełnianiem rubryk w Excelu, analizowaniem CV lub żmudnym procesem oceny pracowników, tracą motywację do rozwijania ludzi.

Rada: Wykorzystaj system HR dla najbardziej mozolnych obowiązków, dzięki czemu wygospodarujesz czas na działania strategiczne.

5. Komunikacja między działami jest utrudniona

Czy proces oceny ewaluacyjnej pokazał jak daleko poszczególnym zespołom do jasnej komunikacji? Ponaglający dział HR i odporni menedżerowie często padali ofiarą nieporozumienia lub rażącego błędu w ocenie? Liczne arkusze z informacjami o pracowniku i trudność w odnalezieniu informacji są dla każdej jednostki poważną barierą. Wspólna platforma, precyzyjnie określone kroki i najważniejsze – automatyzacja, która przyspieszy komunikację między zespołami, zdecydowanie usprawnią cały proces.

Rada: Potrzebujesz systemu HR, który dokumentuje istotne dla organizacji procesy HR.

6. Potencjał pracowników nie jest wykorzystywany

Czy Twoi menedżerowie są w stanie wskazać talenty i posiadane kompetencje wśród swoich zespołów? Jak wiele razy wykorzystałeś potencjał obcy, nieświadomie rezygnując z wewnętrznego? Pracownicy, których zatrudniasz są skarbnicą kompetencji, o której zapewne nie wiesz. Ich obszary zainteresowania lub nabyte wcześniej umiejętności są skrywane pod tymi pożądanymi na danym stanowisku. Postaraj się odkryć zasoby tkwiące w Twoich pracownikach.

Rada: Znajdź narzędzie IT, które umożliwia identyfikowanie i zarządzanie kompetencjami pracowników.

7. Employer branding nie cieszy się najlepszą oceną

Czy doświadczasz spadku zainteresowań Twoimi ofertami pracy? Masz wrażenie, że najlepsi pracownicy omijają Twoją firmę? Obecnie, kandydaci wymagają ściśle określonych postaw od rekrutera, a o wszelkich niedociągnięciach informują publicznie. Przedłużająca się rekrutacja, a tym samym okres odpowiedzi, brak informacji zwrotnej lub nieświadomość zawartości CV, są poważnymi wrogami dobrej opinii. Zapewnienie automatyzacji i poprawne przetwarzanie informacji zyskają sympatię nie tylko w dziale HR, ale również wśród potencjalnych pracowników.

Rada: Do przeprowadzania projektów rekrutacyjnych wykorzystaj system ATS – to już nie tylko udogodnienie, ale konieczność.  

8. Dział HR ma rozproszone i niejednolite bazy informacji

Czy musisz szukać informacji o pracowniku, stanowiskach i postępach rekrutacji w kilkunastu różnych arkuszach? Nie potrafisz odnaleźć w nich informacji, a tym bardziej prawidłowo ich zinterpretować? Wielość danych i osób, które je uzupełniają wiążą się z identyczną liczbą sposobów i błędów, które mogą wystąpić. Niespójnie mogą być również przetwarzane informacje, które niejednokrotnie wprowadzą w błąd przy interpretacji wyników, potrzeb szkoleniowych lub pokryciu kompetencji na danym stanowisku. Ponad 80% dokumentów stworzonych w Excelu ma błędy. Wyobrażasz sobie, ile niewłaściwych decyzji dotyczących firmy i pracowników można podjąć na podstawie takich dokumentów? Profesjonalne narzędzie IT będzie zobowiązywać do uspójnienia zapisywanych danych i przede wszystkim pozwoli na ich weryfikację w dowolnym momencie.

Rada: Poszukaj systemu HR, który uspójni i ujednolici informacje zbierane na temat pracowników.

A Ty, ile dostrzegasz sygnałów swojej firmie?

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!