Dziś większość rekrutacji odbywa się w sposób zdalny, a rekruterzy coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które dzięki automatyzacji, voicebotom czy chatbotom pozwalają między innymi skracać czas potrzebny na analizę aplikacji od kandydatów. Jak w tym wszystkim zadbać o odpowiednie candidate experience i przede wszystkim nadać ludzką twarz procesowi rekrutacji? Sposób na to znalazł zespół rekrutacji w firmie Red Sky, czyli Roksana, Ewa, Ola i Kuba. Swoją perspektywą i doświadczeniami podzielili się w krótkim wywiadzie. Serdecznie zapraszam Was do jego lektury!

Jacek Krajewski: Skąd pojawił się pomysł na implementacje krótkich video w opisach
ofert rekrutacyjnych?

Ewa: Dzisiaj jesteśmy w momencie, kiedy to my pierwsi “pokazujemy swoją ludzką twarz” mimo że na co dzień korzystamy z narzędzi, które dzięki automatyzacjom pozwalają nam skracać czas analizy. innowacjami jesteśmy na bieżąco, dziś w rekrutacji wykorzystuje się najbardziej zaawansowane metody analizy Big Data: deep learning, analizę skupień, random forests czy collective intelligence. Chatboty? Wiadomo. Ale jak w tym wszystkim zachować ludzką twarz i nie zwiększać dystansu, szczególnie kiedy od prawie 3 lat działamy głównie zdalnie? Od dawna jesteśmy #peoplefirst i dlatego chcemy poznać osobę, która stoi za wysłanym CV. Wysyłana aplikacja zwykle nie daje nam szybkiej i oczywiste odpowiedzi kompetencjach, ale co też ważne o culture fit.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów


Jacek Krajewski: To co zrobiliście?
Ola: Pierwszym krokiem było zdecydowanie się na dołączenie do naszego procesu rekrutacyjnego możliwość powiedzenia o sobie czegoś więcej. W związku z tym, aplikując na nasze ogłoszenia pracy kandydat otrzymuje link do kwestionariusza gdzie odpowiada na specjalnie przygotowane pytania w formie video. Kandydaci zwracali uwagę na ciekawą formę i spersonalizowane pytania. Dzięki temu mamy okazję poznać kandydata jeszcze przed rozmową, z kolei kandydat ma okazję wyjść z ram tradycyjnego CV. Lubimy dawać przykład, wychodzić z inicjatywą, dlatego musieliśmy zastanowić się ja zrobić ten pierwszy krok w stronę kandydata, jak pokazać mu/jej, że za każdym procesem rekrutacyjnym stoi osoba, nie robot oraz zachęcić go do skorzystania z formy video.

Jacek Krajewski: W takim razie jak się za to zabraliście?
Ewa: Nasze procesy rekrutacyjne są osadzone w duchu startupowym, dlatego chcemy skracać i dystans pomiędzy rekruterem, a kandydatem, ale też czas trwania. Zmapowaliśmy potrzeby naszych kandydatów i zdecydowaliśmy się wprowadzić takie zmiany, aby zacząć budować relacje z kandydatem jeszcze przed jego decyzją o zaaplikowaniu. Tak powstały dwa projekty, które umożliwiły wyjście na przeciw kandydatom oraz pozwoliły przenieść candidate experiance na jeszcze wyższy poziom.

Jacek Krajewski: Opowiecie o tym więcej?
Ola: Na początku naszym celem było wsparcie rekrutacji do MVP team – innowacyjnego interdyscyplinarnego zespołu specjalistów odpowiedzialnych za pracę nad produktami na bardzo wczesnym etapie. Nie jest łatwo znaleźć kandydatów na tak niszowe, a przede wszystkim autorskie role, dlatego na samym początku zdecydowaliśmy się wdrożyć nasze świeże podejście do candidate experience, właśny przy działaniach nad budową zespołu naszych Protytypersów. Projekt zaplanowaliśmy na dwa tygodnie. Dzięki współpracy całego zespołu rekrutacyjnego szybko powstał wsad merytoryczny, po czym nastąpił pierwszy trudny moment, trzeba było przetrzeć szlak w zakresie nagrywek filmów i faktycznie pokazać tę swoją twarz 😉 W efekcie w krótkim czasie stworzyliśmy przyjazne dla kandydata treści, które przeprowadzają go przez najważniejsze treści: zrozumienie roli, poznanie organizacji oraz przedstawienie procesu rekrutacyjnego.

Kolejnym krokiem było wdrożenie narzędzia na naszą główną stronę z ofertami pracy. Zależało nam na tym, aby kandydat mógł poznać nas – zespół rekrutacyjny i zobaczyć kto jest po drugiej stronie.

Jacek Krajewski: Jak wygląda to narzędzie z perspektywy kandydata?
Kuba: Dziś odpalając career.red-sky.com, przywita Was nasza ekipa rekrutacyjna – Ola, Ewa i Kuba, przeprowadzą Cię przez najważniejsze treści w bardzo przyjazny i interaktywny sposób.

Jacek Krajewski: A jak ludzie reagują na ten projekt?
Kuba: Feedback jaki otrzymaliśmy od kandydatów, a także od innych współpracowników był niesamowity. Potwierdziły się nasze założenia, że obecnie najbardziej efektywną formą komunikacji są filmy. W planach mamy kolejne projekty z użyciem tego narzędzia.

Jacek Krajewski: Jak myślicie – czy zespoły HR będą częściej sięgać po tego typu rozwiązania w niedalekiej przyszłości?
Roksana: Świat HR i rekrutacji potrzebuje odświeżenia, podążania za trendami i oczekiwaniami odbiorców. Uważamy też, że jest to sfera niedoceniona i niewykorzystywana przez pracodawców, a dobry candidate experience przeradza się w jeszcze lepszy employee experience. Lojalny i zaangażowany zespół to ogromna wartość. Szczególnie jeżeli mówimy o działaniach w startupach, zwykle na początku najważniejszy jest pomysł i produkt, ale dopiero zespół profesjonalistów jest w stanie doprowadzić do sukcesów, do których wszyscy dążymy. Szanujemy czas kandydata i przygotowujemy się do spotkań w taki sposób, żeby rozmawiać o konkretach: umiejętnościach, kompetencjach, doświadczeniu oraz naszej przyszłej, potencjalnej współpracy.

Wierzymy, że coraz więcej zespołów HR będzie tak jak my otwartych na wdrażanie nowych, ciekawych inicjatyw. Jesteśmy też bardzo ciekawi rozwiązań, które wdrożyli inni. Let’s make hiring cool and easy!

Jacek Krajewski: Serdecznie dziękuję Wam za podzielenie się Waszym doświadczeniem i trzymam kciuki za kolejne Wasze inicjatywy w obszarze rekrutacji! Mam nadzieję, że zawitacie jeszcze na naszym blogu w przyszłości:)

O Zespole Rekrutacji w Red Sky

Zespół rekrutacyjny Red Sky to Ewa Mostek (Recruitment Business Partner), Aleksandra Żołnowska (Recruitment Business Partner), Jakub Tębłowski (Junior IT Recruiter) oraz Roksana Kozaryna (COO).

Wspierają spółki z portfolio funduszu Tar Heel Capital Pathfinder. W swoich działaniach stawiają na najwyższą jakość candidate experience oraz na holistyczne działania w obszarze HR. Działają zgodnie z formułą #VentureBuilding – tworząc projekty w oparciu o doświadczenie ekspertów (między innymi z zakresu wytwarzania oprogramowania, analizy innowacji, produktu, HR, admin, law) rozwijających i wspierających dobrze rokujące startupy. Adres www: https://red-sky.com/

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!