Co odczytasz chętniej – maila czy SMS-a? Badania potwierdzają, że to drugie. Dlatego stworzyliśmy dla Ciebie możliwość komunikacji SMS z kandydatami. Dzięki temu osiągniesz szereg korzyści, z oszczędnością czasu na czele. Chcesz wiedzieć, jak? Odpowiadamy!

Candidate experience od samego początku

Na decyzję kandydata o podjęciu współpracy z pewnością ma duży wpływ to, w jaki sposób się z nim komunikujesz podczas całego procesu rekrutacji. Porozmawialiście i umówiliście się na rozmowę kwalifikacyjną? Fantastycznie! Teraz Twoją rolą jest tak przekazać informacje, aby kandydat na pewno zjawił się na spotkaniu. Szybki SMS z Elevato załatwi tę kwestię. 

Oczywiście, standardem jest też napisanie maila. Po co więc dodawać jeszcze jeden kanał komunikacji? Odpowiedź jest prosta. Wiadomość SMS odnajdzie Cię wszędzie: w drodze do pracy, przy obiedzie, przed snem. Twojego kandydata również. Bez przebijania się przez zatłoczoną skrzynkę mailową. Bez sprawdzania SPAM-u. Jeśli kandydat będzie chciał przypomnieć sobie szczegóły Waszego spotkania, wystarczy, że zajrzy w telefon. SMS-y mają otwieralność na poziomie 98%.* W tym samym czasie, do Twojego maila zajrzy tylko 26% osób.** W takim razie warto skorzystać z funkcjonalności i wysłać SMS-a, prawda?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Co znajdzie kandydat w Twojej wiadomości?

Wysyłka SMS wesprze Cię przede wszystkim na etapie umawiania spotkań rekrutacyjnych. Kandydat z pewnością doceni wiadomość, w której znajdzie informacje nie tylko o dacie
i godzinie, ale także miejscu waszej rozmowy. W SMS-ie zostanie zawarty również link do spotkania, jeśli rekrutacja odbywa się w formie zdalnej.  To niezwykle wygodne, ponieważ cały pakiet informacji mieści się w jednej wiadomości. Całość dostępna na kliknięcie, bez konieczności długiego szukania i gorączkowego skanowania ściany tekstu. 

Co ważne, z perspektywy rekruterów – bardzo pomocną opcją są szablony, które zapewnią spójność komunikacji z kandydatami i dzięki którym wszystkie niezbędne informacje (włącznie z danymi kontaktowymi rekrutera) automatycznie zaciągną się do treści wiadomości.

SMS do kandydatów z Elevato

Wyślij SMS-a i oszczędzaj czas

W wiadomości SMS kandydat znajdzie także link umożliwiający odwołanie spotkania. Dlaczego? Sytuacje losowe po prostu się zdarzają, a zjawisko ghostingu jest coraz powszechniejsze. Ile razy kandydat zrobił Ci taką niemiłą niespodziankę? Wyobraź sobie, ile czasu można by zaoszczędzić, gdyby przynajmniej połowa z osób, które nie zjawiły się na spotkaniu, uprzedziły o tym wcześniej. Założymy się, że całkiem dużo! 

Udowodniono, że zdecydowanie łatwiej jest kliknąć w link, niż zadzwonić czy nawet napisać wiadomość z informacją o odwołaniu spotkania. Dla kandydata opcja z jednym kliknięciem to wygoda, a dla Ciebie dodatkowy czas. Możesz w nim umówić inną rozmowę, wypić kawę, napisać raport –  inwencja jest po Twojej stronie.

Halo, tu twoja rekrutacja! SMS-owe przypomnienie

W systemie Elevato pozwalamy na wysyłanie automatycznych przypomnień o zbliżającej się rozmowie.  Dzięki temu kandydat na pewno nie zapomni, że już ma plany. A jeśli wydarzyło się coś, co nie pozwoli mu się zjawić, będzie mógł Cię o tym poinformować. A Ty, ponownie, zaoszczędzisz czas.

Dodatkowe zastosowanie SMS w rekrutacji

Komunikacja sms wesprze Cię nie tylko na etapie spotkań rekrutacyjnych. Czy informujesz na bieżąco swoich kandydatów o tym, że zakwalifikowali się do kolejnego etapu rekrutacji? „Na bieżąco” to słowo-klucz w przypadku niektórych stanowisk, gdzie potencjalni pracownicy są dostępni na rynku pracy tylko przez maksymalnie kilka dni! Wysłanie do nich wiadomości o zmianie ich statusu w  procesie rekrutacji z pewnością zwiększa Twoje szanse na ich zatrudnienie.

Przejdźmy do drugiego, również ciekawego zastosowania tej formy komunikacji. Wyobraź sobie, że chcesz uruchomić nową rekrutację. Zanim opublikujesz ofertę w popularnych serwisach ogłoszeniowych, zerknij najpierw do swojej bazy kandydatów, którą masz w systemie Elevato. Może są w niej osoby, które brały udział we wcześniejszych rekrutacjach do Twojej firmy i otrzymały od Ciebie ofertę współpracy, ale się nie zdecydowały? Jeśli tak, to chyba już domyślasz się, że i w tej sytuacji szybki SMS wysłany do wyselekcjonowanej grupy kandydatów może sprawić, że zamkniesz szybciej swoją rekrutację, oszczędzając przy tym sporo czasu, jak też pieniędzy. Warto w tym miejscu podkreślić, że w naszym systemie masz możliwość zaplanowania tej wysyłki w określonym czasie (konkretne godziny i minuty).

Zachęcamy Cię do sięgnięcia po komunikację SMS z kandydatami w procesie rekrutacji, bo jak widzisz, jej potencjał jest ogromny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to działa w Elevato (a przy okazji poznać inne możliwości naszego systemu do rekrutacji), to skontaktuj się z nami!
Z przyjemnością opowiemy Ci, jak możesz dzięki temu usprawnić swoje procesy rekrutacyjne.

* Źródło: https://techjury.net/blog/sms-marketing-statistics/#gref
** Źródło: https://www.getresponse.pl/baza-wiedzy/raporty/email-marketing-statystyki

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!