Dla wszystkich jest oczywiste, że elementem procesu rekrutacji i selekcji pracowników jest rozmowa kwalifikacyjna, pozwalająca na wzajemne poznanie się obu stronom. Coraz częściej praktykowany jest też exit interview. Jest to rozmowa na wyjście, na zakończenie współpracy, akcentująca partnerską relację firmy i pracowników. Może ona przynieść pozytywne efekty w dłuższej perspektywie.

Zaproszenie na exit interview – kiedy i po co

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Analizuj dane – sposób na udoskonalenie organizacji

Odejście pracownika, szczególnie cennego lub zatrudnionego na istotnym stanowisku, jest problemem dla firmy. Trzeba go zastąpić lub przekazać obowiązki innym. Exit interviews są więc możliwością poznania powodów odejścia pracowników. Dają też szansę na zaoferowanie warunków, które skłoniłyby ich do cofnięcia decyzji, np. złożenia propozycji podwyżki, awansu, zmiany zakresu obowiązków. Bez względu na efekt, pozyskane podczas exit interview informacje i ich krytyczna analiza mogą zainicjować konstruktywne zmiany w działaniu przedsiębiorstwa, managerów i zespołów. Tym samym usprawnić politykę personalną i przeciwdziałać rotacji personelu. Są też okazją do spojrzenia na rynek pracy z perspektywy pracownika.

Odchodzący pracownik jest zwykle bardziej skłonny do dzielenia się z pracodawcą swoją opinią na temat kultury pracy, złej atmosfery w zespole, niedoskonałości komunikacji, systemu wynagrodzeń, braku możliwości rozwoju… Oczywiście, należy zachować dystans do otrzymywanych informacji. Frustracja pracownika może powodować wyolbrzymianie negatywnych stron organizacji i przejaskrawianie faktów. Pracodawca musi być jednak przygotowany na krytykę. Powinien przyjrzeć się poruszanym kwestiom, szczególnie jeśli powtarzają się w wielu exit interviews. Krytyka jest cenniejsza niż peany na cześć…

Employer branding – nie trać żadnej okazji

Odejście z przedsiębiorstwa jest punktem zwrotnym w życiu pracownika. Niezależnie od tego, czy zostaje zwolniony ze względu na brak kompetencji lub kondycję firmy, czy też podejmuje tę decyzję samodzielnie, ponieważ znalazł bardziej odpowiednią pracę, ucieka z organizacji z krzykiem lub pragnie po prostu odmienić swoje życie, osiedlając się u stóp Czomolungmy. Jego życie zmienia bieg. Chce więc, by zamknięcie zawodowego etapu kończyło się czymś więcej niż tylko spakowaniem zabawek i zniknięciem, jakby go nigdy tu nie było.

rozmowa na wyjście

Rozmowa na wyjście (exit interview) jest źródłem ważnych informacji, które mogą zapobiec rotacji cennych dla  firmy pracowników  w  przyszłości.

 

Dlatego też exit interview jest sposobem nie tylko na zyskanie informacji istotnych dla firmy, ale też na okazanie zainteresowania… osobą. To zaś z kolei, jeśli zostanie zademonstrowane taktownie, pozwoli na rozstanie się w przyjaźni albo załagodzenie konfliktu. Tym samym pozostawi w pamięci pracownika przyjazny ślad. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla pozytywnego wizerunku pracodawcy na rynku pracy w przypadku zwolnienia pracownika. Po rozmowie z przełożonym zna on przyczyny zwolnienia, więc podczas exit interview trzeba podziękować mu jedynie za współpracę. Warto też pokreślić sukcesy lub umiejętności i życzyć powodzenia, studząc ewentualnie niepotrzebne emocje i próbując pożegnać się w dobrych stosunkach. Przyszłość ma wiele imion, więc nie warto zamykać sobie drogi do ewentualnej współpracy w przyszłości. Kto wie…

e–book REKRUTACJA OD A DO Z

Przeczytaj e-book , REKRUTACJA od A do Z i dowiedz się więcej o budowaniu pozytywnych relacji z pracownikami. Zobacz!

Procedura exit interview – jak to zrobić

Najczęściej wybieraną opcją exit interview i – w przekonaniu wielu specjalistów human resorces – najlepszą jest rozmowa face to face. Każda z form ,rozmowy na wyjście” ma jednak swoje zalety.

 1. Exit interview pytania face to face
  Rozmowa na wyjście przeprowadzana twarzą w twarz obejmuje zwykle rozmowę i wypełnienie ankiety. Zawiera ona pytania o powody rezygnacji, atuty i minusy organizacji, wrażenia z pracy. Exit interview face to face, przeprowadzony w atmosferze szacunku i spokoju, daje możliwość zadania dodatkowych pytań. Pozwala na zrozumienie motywacji pracownika i spojrzenie na firmę jego oczami. Bywa, że to niełatwe doświadczenie, jako że wymaga uznania, iż nie wszystko w nas jest doskonałe.
 2. Rozmowa na wyjście telefonicznie
  Rozwiązanie to ma plusy i minusy. ,,Bariera słuchawki” daje swobodę w rozmowie. Ogranicza jednak możliwości obserwacji reakcji rozmówcy. Niesie też konieczność ręcznego wprowadzania danych do systemu.
 3. Exit interview – ankieta
  Ta forma zapewnia lubianą przez wielu anonimowość, jednak wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na wynik oraz koniecznością ręcznego wprowadzenia danych do systemu. Dodatkowo odbiera możliwość dopytania o szczegóły, by zrozumieć intencje rozmówcy.
 4. Exit interview formularz online (webankieta)
  Coraz bardziej popularną metodą jest przeprowadzanie exit interview za pomocą internetu. Zapewnia on rozmówcy prywatność, jak też sprawia, że dane szybko trafiają do bazy i są poddawane analizie.

Kilka słów podsumowania

Wkładasz wiele wysiłku w proces rekrutacyjny, by pozyskać utalentowanych pracowników. Dbasz o ich pozytywny candidate experience i równocześnie troszczysz się o emplyer branding. Exit interview (rozmowa na wyjście) to element tego samego procesu, wymagający pełnego zaangażowania. Jego przebieg zależy od dojrzałości obu stron, choć większa odpowiedzialność za efekt spoczywa na Twoich barkach. Nagrodą może być wiedza, pomocna w usprawnianiu firmy.

Przeczytaj artykuł Candidate experience – grzeczność jest jak poduszka. Zobacz!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!