Rekruter, ze swoją osobowością i doświadczeniem zawodowym, jest wizytówką firmy. To jak prezentuje się i komunikuje z kandydatami ma wpływ na wizerunek organizacji, którą reprezentuje. W ten sposób marka osobista rekrutera przekłada się na efekty z  zakresu human resources.

Marka osobista – co to właściwie jest?

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Doskonale termin ten wyjaśnia Joanna Malinowska-Parzydło w swojej książce „Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą”. Autorka pisze w niej między innymi: „Marka osobista to kombinacja wrażeń, skojarzeń i emocji, odczuć, opinii i wartości, które pojawiają się w umysłach na widok lub wspomnienie konkretnego człowieka. To suma funkcjonujących opinii, które odróżniają go od podobnych mu ludzi i skutecznie wskazują na oczekiwane korzyści płynące z kontaktu.”.

marka osobista
Jeff Bezos, twórca Amazona, definicję marki osobistej ujął w kilku słowach: marka osobista to wszystko to, co mówią o Tobie ludzie, kiedy wychodzisz z pokoju.

Innymi słowy marka osobista rekrutera to suma opinii i wrażeń, które wywołuje on u kandydatów. Silna marka osobista sprawia, że jest on rozpoznawalny i dlatego wzbudza większe zaufanie niż osoba anonimowa, a tym samym łatwiej mu działać w ramach projektów rekrutacyjnych. Dodatkowo jego wizerunek wpływa na wizerunek firmy, co ma bezpośredni wpływ na efekt poszczególnych rekrutacji.

Rekruter, którego nie ma w sieci, nie istnieje?

Kandydat formułuje opinię o rekruterze nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy korespondencji mailowej w trakcie procesu rekrutacyjnego. Znacznie wcześniej. Do weryfikacji rekrutera używa przede wszystkim internetu, a więc działania personal brandingowe przedstawicieli branży HR nie mogą pomijać rzeczywistości wirtualnej. Rekruter musi dać się znaleźć.

Marka osobista rekrutera – wszystkie działania w sieci przekładają się na personal branding. Należą do nich głównie:

  • Obecność w mediach społecznościowych, przede wszystkim w biznesowych, jak GoldenLine oraz LinkedIn, ale też na Facebooku, wykorzystywanym do rekrutacji w niektórych branżach, Twitterze oraz Instagramie. Musi to być obecność świadoma i przemyślana. Każdy profil powinien być kompletny – uzupełniony o zdjęcie profilowe, cover (tzw. zdjęcie w tle) oraz zawodowe bio. Najlepiej, jeśli obejmuje ono informacje o wykształceniu, drodze zawodowej, zrealizowanych projektach dla kandydatów, umiejętnościach.
  • Referencje i rekomendacje kandydatów oraz klientów są najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem profesjonalizmu i skuteczności rekrutera.
  • Publikowane treści – ich tematyka oraz jakość merytoryczna i wizualna. Wskazują one nie tylko na obszar zainteresowań, ale również dowodzą, że rekruter szanuje odbiorców, co ma wpływ na personal branding.
  • Networking – dbałość o rozszerzanie sieci kontaktów zawodowych oraz uczestnictwo w wirtualnym życiu w branży wskazują, że rekruter jest na bieżąco. Uczestniczy aktywnie w wydarzeniach branżowych, szkoli się i ma coś do powiedzenia.

Marka rekrutera offline

Marka osobista, by była silna, musi być autentyczna. Wirtualną kreację łatwo bowiem zweryfikować w bezpośrednim kontakcie, na przykład w procesie rekrutacyjnym. Brak profesjonalizmu łatwo obnażyć. Można go przecież dostrzec (lub nie) w ubiorze, reakcjach, przygotowaniu merytorycznym, postawie, sposobie komunikacji. Szansą na zaistnienie w świadomości potencjalnych kandydatów i zbudowania partnerskiej relacji są targi pracy, dni otwarte, meetupy i inne wydarzenia.

Personal branding rekrutera

Budowanie marki osobistej podlega takim samym regułom jak employer branding. Oznacza to, że obecność w internecie jest jedynie efektem długiego procesu. U jego podstaw leży przyglądnięcie się sobie samemu i zdiagnozowanie swoich atutów, przekonań, celów, potrzeb. Wynikiem tej refleksji powinno być określenie swoich unikalnych wartości oraz wytypowanie grupy docelowej. Te dwa aspekty pozwalają na wyróżnienie się z spośród profesjonalnych rekruterów oraz dobranie strategii, efektywnych kanałów i języka komunikacji. Na markę osobistą składają się bowiem nie tylko idee i działania, ale również elementy, takie jak: wygląd – strój i fryzura, słownictwo, kolorystyka czy krój czcionki. I jeszcze jedno – relacje międzyludzkie. Wszystkie te klocki powinny układać się w jeden spójny obraz.

I jak to się kończy?

Proces budowania marki osobistej nigdy się nie kończy. Konsekwentnie, nieprzerwanie trzeba więc dbać o stosunki z innymi ludźmi, wyciągać wnioski z doświadczeń, rozwijać umiejętności i poszerzać wiedzę, a także troszczyć się o reputację. Silna marka osobista przekłada się na zaufanie i wiarygodność, a w konsekwencji na sukces.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!