Komunikując się z osobami z naszego otoczenia, dostosowujemy język wypowiedzi do konkretnego odbiorcy. Inaczej zwracamy się do małego dziecka, inaczej do partnera, inaczej do szefa. Zależy to oczywiście również od wieku, wykształcenia i innych cech rozmówcy, a także od stopnia zażyłości, sytuacji i intencji. Im lepiej nasz przekaz będzie dopasowany do charakterystyki odbiorcy, tym większą mamy szansę na sukces. Ta prawda obowiązuje też w marketingu, w tym w marketingu rekrutacyjnym. Komunikaty marketingowe powinniśmy kierować do jak najprecyzyjniej wybranej grupy docelowej, potencjalnie zainteresowanej produktem lub usługą, czyli w przypadku procesu rekrutacyjnego – ofertą pracy. W jaki jednak sposób ten abstrakcyjny byt przekształcić w człowieka z krwi i kości, o określonych cechach, potrzebach i oczekiwaniach? Z pomocą przychodzi idea tworzenia persony kandydatów.

Kim są persony kandydatów

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Persona to fikcyjna postać. Personifikacja przedstawiciela grupy docelowej, wyposażona w najważniejsze jej cechy, zachowania, potrzeby i źródła motywacji.

Jaką korzyść przynosi tworzenie persony:

 • urealnienie grupy docelowej – ubranie jej w konkretne cechy, pozwalające na wyobrażenie sobie odbiorcy przekazu,
 • efektywne tworzenie strategii i lepsze planowanie działań oraz konstruowanie bardziej przekonujących komunikatów ,,pod” konkretnego odbiorcę (personę), a nie… target,
 • wejście w skórę odbiorcy (persony) i tym samym uświadomienie sobie tego, co szczególnie dla niego ważne.

Podsumowując. Tworzenie persony pozwala lepiej zrozumieć potencjalnych kandydatów. Umożliwia zobaczenie za suchymi danymi konkretnej osoby, ze wszystkimi atutami, słabościami, marzeniami.

Tworzenie persony

Stworzenie persony pozwala na dostosowanie komunikatu marketingowego do grupy docelowej w prowadzonych działaniach rekrutacyjnych.

Tworzenie persony – krok po kroku

Punktem wyjścia tworzenia persony jest precyzyjne określenie, jakiego pracownika naprawdę się szuka: na jakie stanowisko, do jakiego działu, o jakich kluczowych umiejętnościach, kompetencjach, specjalistycznej wiedzy, doświadczeniu zawodowym, osobowości, celach, motywacjach itp. Należy również zastanowić się nad charakterem samej organizacji, w tym jej misją, stylem komunikacji, narzędziami motywacji.

5 praktycznych wskazówek

 • Nie istnieje jedna uniwersalna persona dla wszystkich projektów rekrutacyjnych pracodawcy.
 • Warto analizować dane, np. zbierane przez Google Analytics czy inne narzędzie, na temat osób odwiedzających stronę firmową lub profile w social mediach (np. Audience Insights na Facebooku). Można też sięgnąć do wyników kampanii Google AdWords, także remarketingowych. Informacje dotyczące wieku, wykształcenia, zainteresowań, roli w rodzinie, celów życiowych, preferencji, czasu spędzanego w internecie, odwiedzanych stron, korzystania z urządzeń mobilnych itp. są istotne w tworzeniu persony.
 • Wyobrażenia dobrze zweryfikować z rzeczywistością, np. obserwując pracowników firmy oraz przyglądając się dotychczasowym uczestnikom działań rekrutacyjnych, zgromadzonym choćby w ATS elevato do rekrutacji.
 • Można też wyposażyć personę w konkretną twarz, korzystając z jednej z wielu baz zdjęciowych w internecie.
 • Projektując personę, należy zadbać o czytelną formę. Można stworzyć własną formatkę albo sięgnąć po narzędzie online’owe.

Tworzenie persony: jakie informacje powinny znaleźć się w opisie

 • Demografia, jak np. płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania
 • Status zawodowy i zawodowe oczekiwania (np. pracodawca, uczelnia, co motywuje potencjalnego kandydata, jakie ma oczekiwania)
 • Status życiowy (jakie ma plany, na co przeznacza pieniądze, jak spędza czas, jakie wartości wyznaje itp.)
 • Hobby i prywatne rytuały
 • Jak pozyskuje informacje (z jakiego urządzenia korzysta, jaką formę kontaktu preferuje, jakiego rodzaju informacji szuka, kiedy aplikuje na ofertę pracy)

Jak wykorzystać opis persony?

Różne grupy odbiorców, wiekowe i funkcjonalne, porozumiewają się w różny sposób. Nie zareagują więc na nieadekwatny przekaz, tak jak i my nie wykazujemy zainteresowania reklamą, dla której nie jesteśmy targetem. Na podstawie opisu persony kandydatów można więc lepiej zrozumieć odbiorców. Dzięki temu łatwiej opracować dostosowaną do nich strategię komunikacji oferty pracy (typ komunikatu, jego formę, miejsce emisji reklamy rekrutacyjnej). Może ona łączyć korzyści z odpowiednimi argumentami. Im lepiej stworzona persona, tym lepiej przygotowana komunikacja marketingowa, a w efekcie szansa na pozyskiwanie najlepszych talentów.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!