Firmom coraz trudniej rekrutować i utrzymać zespół kompetentnych pracowników, będący kluczowym czynnikiem przewagi konkurencyjnej. Pozyskanie odpowiednich osób bywa długim i skomplikowanym procesem, w którym decydujące znaczenie dla osiągnięcia sukcesu ma profesjonalny rekruter. Osoby rekrutujące powinny mieć wiedzę i doświadczenie, umożliwiające dobrą ocenę kandydatów oraz kompetencje, których wymaga współczesny rynek pracy.

Rekruter na miarę współczesnych czasów

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Rozwój nowoczesnych technologii i przemiany społeczne, obejmujące również rynek pracy, zmieniły sposób myślenia o rekrutacji pracowników. Wpłynęły też na stosowane w niej metody i narzędzia. W dobie mobilnego internetu, potęgi social mediów, sztucznej inteligencji rekruter powinien mieć wiedzę z obszaru informatyki, Public Relations, marketingu i analityki internetowej. Digitalizacja rekrutacji pozwala bowiem na precyzyjne planowanie i monitorowanie całego procesu oraz mierzenie jego wyników. Wiąże się to między innymi z badaniem skuteczności kanałów pozyskiwania pracowników i walidacją wszystkich aktywności. Dotyczy też spersonalizowanego docierania przy użyciu narzędzi marketing automation do wybranych grup docelowych czy mapowaniem pozwalającym na budowanie pozytywnego candidate experience.

Rekruter

Dobry rekruter ma wiedzę z zakresu nowych technologii

Tradycyjne metody pozyskiwania pracowników są zastępowane narzędziami cyfrowymi, które automatyzują uciążliwe i czasochłonne działania. Korzystanie ze spektrum ich możliwości zwiększa efektywność rekrutacji. Podnosi również jej jakość, pozwalając na wdrażanie kreatywnych rozwiązań i budowanie relacji z kandydatami.

Znajomość oprogramowania ATS

Współczesny rekruter powinien posiadać umiejętność używania oprogramowania wspierającego rekrutację jak na przykład Applicant Tracking System. ATS bowiem usprawnia cały proces, począwszy od publikacji ogłoszeń, przez zbieranie aplikacji, ich selekcję, komunikację ze wszystkimi zainteresowanymi, aż po zarządzanie i wykorzystywanie bazy kandydatów.

Sztuczna inteligencja a rekrutowanie

Sztuczna inteligencja zadomowiła się na dobre w procesach rekrutacyjnych, jako że znacząco zwiększa ich wydajność i obniża koszty. Przede wszystkim skraca czas wstępnej selekcji zgłoszeń, najdłuższego etapu rekrutacji. Rekruterzy doceniają rolę chatbotów, które prowadząc w czasie rzeczywistym dialog z potencjalnymi pracownikami, mogą analizować pozyskane informacje i rekomendować najlepszych. Istnieją również aplikacje analizujące głos i mimikę kandydatów, na przykład podczas wideo rozmowy, pod kątem ich wiarygodności i zaangażowania. AI bywa też wykorzystywana do weryfikacji CV, co minimalizuje ryzyko błędnej i subiektywnej oceny. Potrafi bowiem analizować bazy kandydatów i na podstawie określonych kryteriów wskazywać osoby o odpowiednim potencjale. Sztuczna inteligencja może weryfikować informacje w dokumentach aplikujących osób, sprawdzając ogólnodostępne źródła danych i publiczne profile w mediach społecznościowych.

Sztuczna inteligencja największe korzyści przynosi w preselekcji kandydatów, w sourcingu, a także w kreowaniu pozytywnego candidate experience.

Rekruter może także korzystać z oprogramowania pozwalającego na tworzenie skutecznych ogłoszeń. Bazuje ono na sentiment analysis (analiza wydźwięku). Sprawdza, jakie emocje wywołują użyte słowa, i sugeruje zastosowanie alternatywnych zwrotów. Dzięki temu rekruter może tworzyć ogłoszenia perfekcyjnie dostosowanie do grup docelowych. To nie wszystko: AI sprawdza się w wyszukiwaniu kandydatów pasywnych oraz ocenianiu, czy warto im przedstawić ofertę zatrudnienia.

Social media w rekrutacji

Social recruiting jest istotną częścią marketingu rekrutacyjnego. Z tego powodu współczesny rekruter musi znać możliwości LinkedIna, GoldenLine’a, Facebooka, YouTube’a i innych mediów społecznościowych w zakresie docierania do kandydatów i nawiązywania z nimi relacji.

Rekruter powinien znać branżę

Rekruter nie musi być specjalistą w branży, dla której rekrutuje. Powinien jednak mieć świadomość wymaganych w niej umiejętności. Jest to niezbędne dla zrozumienia potrzeb firmy i oczekiwań kandydata po to, by właściwie dopasować człowieka do oferty. Dlatego istotne jest poszerzanie wiedzy na temat branży, poznawanie specyficznego dla niej języka, pozyskiwanie informacji od pracowników wszystkich szczebli.

Komunikatywność i umiejętność budowania relacji – niezbędne cechy rekrutera

Candidate experience ma decydujące znaczenie zarówno dla wizerunku pracodawcy, jak i efektu procesu rekrutacyjnego. Podstawą pozytywnego doświadczenia osoby aplikującej jest dobra komunikacja. Chodzi tu nie tylko o regularny kontakt rekrutera z kandydatem, ale i udzielanie mu kompletnych, kompetentnych, klarownych informacji. Powinno to być regułą na wszystkich etapach, od preselekcji, przez rozmowę kwalifikacyjną, po zatrudnienie lub odrzucenie kandydatury. Dobry rekruter musi więc zachowywać się zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, odznaczać się przenikliwością, otwartością i komunikatywnością. Taka postawa gwarantuje dobrą współpracę zarówno z kandydatem, jak i hiring managerem.

Umiejętności sprzedażowe w rekutacji

Współczesny rynek pracy wymaga stosowania w rekrutacji narzędzi zarezerwowanych dotąd dla marketingu. Oferta pracy stała się produktem, kandydat – klientem, a celem jest finalizacja transakcji, czyli zatrudnienie właściwej osoby. Dobry rekruter potrafi więc przełożyć ofertę pracy w firmie na konkretne korzyści dla kandydata oraz zakomunikować je zgodnie z nowoczesnymi trendami w marketingu.

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!