Różnice między pracownikami w firmie to naturalna rzecz i nie może ona być przyczyną dyskryminacji lub innego traktowania. Czasami jednak może się to okazać trudne do zrealizowania. Czym jest zarządzanie różnorodnością w organizacji i co jest w nim ważnego?

Zatrudnianie więcej niż jednej osoby w większości przypadków wiąże się z zaistnieniem różnorodności. Ma ona duży potencjał do pozytywnego urozmaicenia organizacji, ale niestety czasami różnice stają się polem do nadużyć. 

Jest to rzecz jasna zjawisko niepożądane, które może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie zarządzanie różnorodnością, które stworzy dla każdego bezpieczne i komfortowe miejsce pracy. Wiele osób może się zastanawiać, czy istnieje obowiązek prawny zarządzania różnorodnością w przedsiębiorstwie. Tę i wiele innych kwestii opisujemy w naszym artykule.

Ponad 20 stron praktycznej wiedzy i wskazówek!

Pobierz przewodnik „Jak wybrać i wdrożyć system ATS?”

Ikona książki

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy system ATS?

Jak wybrać i wdrożyć system ATS? Przewodnik dla rekruterów

Na czym polega zarządzanie różnorodnością w pracy?

Zasada różnorodności pojawiła się jako pojęcie w Stanach Zjednoczonych mniej więcej w latach 50. ubiegłego wieku. W Polsce słyszy się o niej od początku lat 90., jednak wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej znaczenia. 

Zarządzanie różnorodnością polega na zauważaniu różnic pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu i wykorzystaniem ich potencjału. Jest to także stwarzanie odpowiedniej przestrzeni do pracy dla każdego, niezależnie od tego, kim jest dana osoba.

Różnice mogą wynikać z różnych aspektów. Dwie najbardziej oczywiste kwestie to wiek oraz płeć. Te dwie rzeczy wpływają także na inne różnice, ponieważ przykładowo osoby z różnych grup wiekowych posiadają często inne kompetencje. Chodzi tutaj zarówno o wykształcenie, jak i doświadczenie w zawodzie. Wszystkie elementy, gdzie brakuje wspólnego mianownika, mogą jednak stać się zarzewiem konfliktu, dlatego tak istotne jest umiejętne zarządzanie zespołem.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Zobacz webinarium i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy rekrutacji, aby zatrudniać właściwych ludzi na właściwe stanowiska.

Laptop
Ikona kina
Ikona Teczki
Ikona Wykresu

Korzyści płynące z różnorodności w miejscu pracy

Zróżnicowane miejsce pracy ma wiele zalet, a umiejętne kierowanie takim zespołem zapewni nam wiele dodatkowych korzyści. Największe plusy to:

  • większa efektywność zespołu – jeśli każda zatrudniona w firmie osoba czuje się w miejscu pracy dobrze, to z pewnością będzie lepiej wykonywać swoje zadania;
  • lepsza atmosfera i zdrowe relacje – eliminując problemy takie, jak dyskryminacja, sprawiasz, że wszyscy czują się w przedsiębiorstwie lepiej i chętniej wiążą z nim swoją karierę;
  • budowa dobrego wizerunku – czy wyobrażasz sobie zatrudnienie się w miejscu mającym złe opinie? Jeśli masz własną firmę, zadbaj o to, by budować swoją markę na pozytywnych opiniach osób tam zatrudnionych;
  • zapewnianie przestrzeni do rozwoju – w miejscu, gdzie nie trzeba się martwić nierównymi warunkami, łatwiej jest poszerzać swoje kompetencje i rozwijać talenty;
  • wyeliminowanie lobbingu oraz innych negatywnych zjawisk – brak wykorzystania potencjału różnorodności może spowodować przeskok w drugą stronę, czyli narastanie niepożądanych zachowań o charakterze destrukcyjnym.

Zarządzanie różnorodnością w pracy – przykłady działań

Różnorodność w organizacji buduje się poprzez zatrudnianie określonych osób – różniących się płcią, wiekiem, pochodzeniem czy religią. Niektóre z tych kwestii są niewidoczne podczas rozmowy o pracę i wychodzą już w czasie pracy. Nie można ich jednak zaniedbać. 

Zarządzanie różnorodnością powinno opierać się na edukacji wszystkich pracowników. Mogą to być kursy lub szkolenia wyposażające uczestników w wiedzę na temat różnic między pracownikami i jak wykorzystać je podczas pracy w zespole.

Skuteczne mogą być też strategie mające na celu wykorzystanie w pełni potencjału, jaki niesie różnorodność. Mogą one zakładać na przykład wymienianie się doświadczeniami i opiniami osób z różnych środowisk. Tego typu sytuacje sprzyjają kreowaniu zupełnie nowego podejścia do danego problemu. Warto także stosować controlling personalny pozwalający na szybkie wdrożenie potrzebnych działań.

37 stron merytorycznej wiedzy o HR za free!

Pobierz darmowy eBook “Rekrutacja od A do Z”

Ikona książki

Wszystko, co musisz wiedzieć, by rekrutować nowocześnie, mądrze i skutecznie.

eBook o wiedzy HR

Zarządzanie różnorodnością pokoleniową – dlaczego jest tak istotne?

Różnorodność pokoleniowa w wielu firmach może być aspektem, który łatwo staje się polem do dyskryminacji. Może on przyjąć dwie formy. Pierwszą jest sytuacja, gdy młodsi członkowie zespołu nie doceniają starszych. Mogą oni bagatelizować ich doświadczenia oraz kompetencje, skupiając się na przykład na tym, że nie rozumieją oni świata nowoczesnych technologii.

Może też zdarzyć się sytuacja, kiedy młodsi członkowie zespołu są traktowani gorzej ze względu na mniejszy staż w stosunku do innych pracowników. W rzeczywistości ci, którzy dopiero dołączyli do firmy, mogą mieć świeże spojrzenie na branżę, a dzięki temu także innowacyjne, kreatywne pomysły. 

Obie wymienione sytuacje są niekorzystne, a pozytywny efekt daje jedynie połączenie osób z różnych grup pokoleniowych. Pozwala ono w pełni wykorzystać mocne strony wszystkich pracowników, bez względu na wiek i staż.

Edukacja i zaangażowanie, czyli jak powinno wyglądać zarządzanie różnorodnością w firmie?

Zarządzanie różnorodnością powinno przede wszystkim opierać się na szacunku. Musi on być skierowany do osoby, jej poglądów, jak i do kompetencji, niezależnie od ich stopnia. Samo wyrównywanie różnic nie jest sprecyzowane bezpośrednio w prawie pracy. Warto jednak zauważyć, że znajdują się w nim zapisy o przeciwdziałaniu dyskryminacji. W razie nadużyć państwo ma środki pozwalające na interweniowanie na tym polu.

Odpowiednie zarządzanie zróżnicowanym zespołem powinno też odbywać się na podstawie dogłębnej analizy cech osobowościowych pracowników: ich możliwości, mocnych i słabych stron oraz tego, co mogą wnieść do firmy. Dzięki temu wzrośnie efektywność pracy, a atmosfera w firmie na pewno będzie pozytywna.

Zarządzanie różnorodnością to zadanie wymagające wysiłku, lecz z pewnością przynosi wiele korzyści. Warto pamiętać o wprowadzaniu odpowiednich narzędzi, by zapewnić naszym pracownikom jak najlepsze warunki do pracy. W każdym możliwym aspekcie.

Odkryj Elevato! Sprawdź, co potrafi nasz ATS!

Śmiało! Już nie możemy się doczekać, żeby pokazać Ci wszystkie super moce Elevato 😊.

Kobieta z rękami przy twarzy

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!